E diele, 25.02.2024, 10:55 PM (GMT)

Search by date: 11/19/2022

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Në mëngjezin e një dite të bukur nëntori, me diell të ndritshëm prej vjeshtës së vonuar, në thyrjet dhe përthyrjet e relievit, diku me një ashpërsi tërheqëse e diku të mbytura nga ngjyrat e shumëllojshme, nisa një udhëtim për të prekur trevat që shtrihen në Veri.Udhëtimi në Kelmend, në skajin më verior të vendit tonë e...

Shyqyri Fejzo: Shuk Orani, një artist i kompletuar që nderon veten dhe shqipfolësat

Një  ditë të bukur Nëntori (nga ato që rrallë ndodhin në Hamburg në këto ditë vjeshte e prag dimri), të ftuar nga artisti piktor Shuk Orani, vizituam studion dhe ekspozitën e tij në BALLINDAMM 17,20095 HAMBURG. Shuk Orani është një artist me origjinë nga Kosova i cili jeton nga viti 1995 si artist i pavarur  në Gjermani(Hamburg)...

Fritz Radovani: John Kennedy asht i pavdekshem!

Xhon Fitzgerald KENNEDY atëherë, kur pritej dhe ishin të gjitha mundsitë me u ba një “këthese” e Shqipnisë në gjiun e Europës, dhe pikrisht, porsa Presidenti Kennedy mërrijti në Paris, me 2 Qershor 1961 në Pallatin Shaijo, mbas bisedimeve me Presidentin e Francës Sharl De Gol, deklaroi: “Mund të ketë turbullira...

Gjekë Gjonaj: Zëri i shuar i lahutarëve nga Kraja dhe Ana e Malit

Në të gjitha trevat shqiptare  shtëpia pa lahutë , shtëpia ku s’këndoheshin këngë kreshnikësh , konsiderohej si “ shtëpi e lanun” . Një shtëpi  që e ka lahutën nuk bën me e varë kudo, thuhet ndër shqiptarë . Ajo sipas traditës varet vetëm  mbi oxhak, ndërsa mbi lahutën  nuk varet asgjë tjetër.  Lahuta bashkë me pushkën kanë qenë...

Albert Vataj: Panairi i Librit dhe unë

Prej disa vitesh, Panairi i Librit më gjen pa para të mjaftueshme për të qenë vizitor dinjitoz i tij, ose për të shkuar me pavramendjen se sa shpenzova dhe se çfarë më mbeti merak.Edhe ky panair, që shënon i 25-ti, 16-20 nëntor, erdhi duke më gjetur dhe mbajtur përdhunshëm larg, si një rregullthyes që e kyçin në izolim...

Kalosh Çeliku: Udhëheqja

Rakinë e rrushit. ShtamaverëtPatjetër, edhe Miken Di:I kam miq. Më shpëuan ngaKoronavirusi. Pandemia - GruaDhe, vaksina. Zonja Vdekje. Po. I kam miq. Edhe, armiqtëE padukshëm. Zonjën Vdekje.Miqtë, që më shpëtuan nga:Zonja Vdekje. Dhe, Pandemia...

Blerim Rrecaj: Lule në hyrje të Prishtinës

Këto lulekamomili në hyrje të PrishtinësSi tufë me dele në një stan barinjshPranë oborreve të dy shtëpive-ndërtesa të vjetra relikePërballë Stacionit Ndërurban të AutobusëveRrijnë të palëkundura këtu nëpër stinëKalimtarët mund t’i shohin në çdo kandSikurse fotoreporterët që zgjedhin një pamje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora