E enjte, 29.02.2024, 12:37 PM (GMT)

Search by date: 11/17/2022

Visar Zhiti: Varri i Krishtit, ku ndodhi Ringjallja

Pelegrinazhi ynë në Tokën e Shenjtë, edhe pse po i afrohet fundit, ndjehet se do të vazhdojë brenda nesh…Kemi parë mjaft e kemi mësuar shumë, sidomos shpirtërisht, sa s’e dimë a do t’i tregojmë dot, por mund të themi vetëm kaq se Bibla na u bë e gjallë. Ndoshta dhe ky ishte qëllimi…

Blerim Latifi: Përvjetorët e mëdhenj të kombit - Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në konferencën shkencore të cilën departamenti ynë i filozofisë e mban çdo vit në Ditën Ndërkombëtare të Filozofisë, sot na nderoi me pjesëmarrjen e tij profesori i mirënjohur i filozofisë nga Kroacia, Lino Veljak. Profesor Lino është një mik i madh i Departamentit tonë të filozofisë, por edhe i Kosovës, po ashtu...

Albert Zholi: Sot dita e dytë e Panairit të 25-të të Librit “Tirana 2022”

Dje në ambientet e Pallatit të Kongreseve në Tiranë u hap edicioni i 25-të i panairit të librit "Tirana 2022", i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë me mbështetjen e institucioneve të ndryshme. Në aktivitetin e hapjes së panairit në mjediset e Pallatit të Kongreseve në Tiranë ishin të pranishëm ministra...

Ramush Haradinaj: Buxheti i varfërimit

Për herë të parë në historinë e Kosovës, kemi një buxhet më të vogël në krahasim me vitin paraprak.Buxheti i paraparë në kufijt e shpenzimeve 3 miliardë e 212 milionë euro, nominalisht 10.8% më i madh sesa ai i vitit 2022, në fakt është për një të katërtën më i vogël. Nëse shumës së paraparë, ia zbresim 20% inflacion...

Syrja Etemi: Hapja e shkollës private në gjuhën shqipe në Sllatinë të Tetovës

Si gjithkund ndër trojet shqiptare, ashtu edhe tek shqiptarët e Iliridës, si: në Ohër, Strugë, Dibër, Rekë e Epërme e, në veçanti  - në nahinë e Tetovës, pikërisht në Shipkovicë me Rexhep Vokën, madje  edhe në Sllatinë, nevoja dhe dëshira e zjarrtë për t’u arsimuar apo për të pasur shkollën shqipe, ishte po aq e madhe...

Kalosh ?eliku: Lufta vazhdon me Penë

Përgëzime, Mujo! Ende, në Ditën e Sotshme: pa vëlla Halilin e kreshnikëve të Jutbinës?! Kreshnikët e këngëve popullore të Jutbinës me të cilat u rritëm me vite në bangat shkollore. Ditës, Nesërme. Ende, jemi gjallë.Dhe, Ditë të mbarë! Falemnderit. E përcjell me vëmendje, dhe kënaqësi veprimtarinë tënde krijuese artistike...

Ndue Ukaj: T'ia shtrëngojmë fort Amerikës dorën

Stagnimi politik i Kosovës, mos liberalizimi i vizave, mos pranimi në institucione ndërkombëtare, mos njohjet e reja, thjesht dhe qartësisht, janë pasojë e drejtpërdrejt e degradimit të frikshëm të raporteve politike të Kosovës me perëndimin.Sepse, të gjitha sukseset e Kosovës, njohjet, avancimet ndërkombëtare...

Visar Zhiti: E para ishte fjala

Ndërsa vazhdojmë pelegrinazhin në Tokën e Shenjtë, kur sot në Jeruzalem po vizitonim Qumran-in, rrënoja dhe shpella, atje ku ishin ruajtur në pergamenë disa nga librat e Beslidhjes së Vjetër, më vjen lajmi se në Panairin e Librit në Tiranë do të jetë dhe romani im i ri “Këpuca e aktorit”, botimet “Onufri”...

Përparim Hysi: "Simfoni" vjeshte

Ti nuk e di.Eh,si mund ta dish?Sa të kam dashur! Sat kam dashur!SA shihja syrin tënd me bishtGulçoja buzëplasur! Tani ka kaluar kaq kohëMes nesh asgjë nuk ka ndodhurPor unë,ende,sa herë që të shohKujtoj atë kohë,kur pas teje,jam"lodhur"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora