E enjte, 22.02.2024, 01:30 AM (GMT)

Search by date: 11/15/2022

Ndue Dedaj: Fran Çukaj, profesori emeritus i mirditorëve

Aty kah mesi i tetorit një burrë në moshë, me pamje aktori,  profesori ynë Fran Çukaj, kishte marrë autobusin e linjës Tiranë-Rrëshen, për të qendruar vetëm pak orë në këtë qytet, sa për të vënë një tufë me lule në varrin e ish-mikut të tij, Gjetë Doda, njeri i fisëm që biografia nuk e la të bëhej as nëpunës, edhe pse ia thoshte...

Gani Mehmetaj: Me rastin e promovimit të librit tim në hotel Sirius

Ju falënderoj që erdhën në promovimin e libri tim “Rugovën, si e kam njohur”. Me bëtë nder dhe e bëtë më të këndshme këtë mbrëmje letrare-artistike. Promovimi i librit i bëri bashkë disa nga bashkëpunëtorët e ithtarët e presidentit Rugova, i afroi dashamirët e fjalës së shkruar. I afroi edhe ata që...

Kimete Berisha: Tregtia me vuajtje!

Rrugës për në Mitrovicë.Radio KFOR po i numëron objektet e trashëgimisë kulturore të Kosovës.Të gjitha të ndërtuara nga pushtuesit.Shqiptarët çka kanë ndërtuar?Kaloj nëpër rrugën që nuk kryhet qe 20-të vjet.Në veturën para meje mbishkrimi me të kuqe: Kujdes, vozitëse e re.I afrohem, e tejkaloj.Veturën e drejtonte një mashkull me mjekër...

Fritz Radovani: Si e ka sot emnin Ballkani?

Disa i thonë “Open Balkan” që donmethanë “Hopa Balkan”!Disa të tjerë i thonë “Ballkani i Hapun” që donmethanë “Ballkani i Hupur”!Disa thonë “Balkani Inë” që donmethanë “Ballkani i tine”!Kryeministri ynë i thotë: “Opozitë Ballkan” se e ka menden tek “Opozita”!...

Rudolf Marku: Një portret i fundit i Fishtës

?Miku im, piktori i mirênjohur Pashk Pervathi, mê dergoi sot portretin e at Gjergj Fishtes, poetit tonê kombëtar!Êshte njeri nga dhjetêrat a qindrat e portreteve tê Fishtes, bêrë prej piktorve tanë dhe të huaj- secili duke sjell diçka të...

Kastriot Dervishi: “Jam 60 vjeç dhe peshoj 40 kg”

Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipërinë internacionaliste të Enver Hoxhës tregon më së mirë karakterin antikombëtar të regjimit të tij. 60 vjeçari Teki Istogu ishte degdisur për të banuar në Çermë. Megjithëse moshën e kish mbushur, nuk e nxirrnin në pension. Punonte kanaleve për të siguruar me...

Meti Rexhepi: Teoria e kancerit serb

kësaj teorie tejet egërshanei Madhërishmi ende ia peshuaka mëdyshjetpa peshore për t`i gjetur barin e shërimitpërmasës së tërbimit  dhe të dehjevetë dridhshme dhe me nota vajtimi lakorevepor se si Dora e Madhërishme e Mbërthimit  bëka  sehirduke mos ia parë faqet e cinizmit  prej çdo ane ç`prej...

Albert Zholi: Lasgush Poradeci, Poeti brilant dhe përkthyesi elegant

Llazar Gusho u lind në Pogradec, më 27 dhjetor të vitit 1899. Ka vdekur në Tiranë, më 12 nëntor 1987. Në letërsinë shqipe është i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e përkthyes shqiptar. Pseudonimi letrar me të cilin njihet vjen nga rrudhja e emrit të tij përfshi atësinë, Llazar Sotir Gusho...

Perikli Jorgoni: Zëra të largët nga nëntoka (3)

S'do të më takoje, ndoshta kurrë,Kaq fort ligësht, lidhur këmbë e duar,Se si era rrojta nëpër male,Pa vargonj e hekura të rënda,Sikur të mos ndodhej një shtiak,Që për ar dhe foshnjën mund ta shesë,Që për ar vellait i bën gropën,Një syqen që u tregoi shtigjetE limerit ku më dendur flinim...

Jusuf Buxhovi: Koha e Vazalëve

Princi i shkërmoqur nga vetmia dhe pesha e viteve të trishta i mbyllur në Kështjellën e Pashtrikut nga Kryqtarët që kishin marrë vendin nën mbikëqyrje, dukej si i pajetë. Të kota ishin fjalët e oborrtarit besnik, Mikelit plak, që po i flise për pritjen me padurim të kryqtarëve të rinj si dhe fjalëve të tyre se vinin si "çlirimtarë"...

Hasan M. Shahinaj & Bedri Tahiri: Lexoni letrat e Skënder Kapitit

Studiuesi erudit, shkrimtari, letrari, historiani filozofik e moral dhe patrioti Skënder Kapiti , ajo që vërejmë te ky intelektual i shquar  i dhjetëra e dhjetëra botimeve publicistike është fakti se tematika publicistike e tij, kryesisht është tejet dhe thellësisht  kombëtare dhe në të shumtën e saj letërsia filozofike-patriotike e tij është...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora