E enjte, 25.07.2024, 04:37 AM (GMT+1)

Koloreto Cukali: Kur do të ndodhë në Tiranë?

Atentati që ndodhi në mes të Parisit i ka të gjitha gjasat që të ndodhë dhe në Tiranë. Madje, dhe shumë më i rëndë. Arsyeja e vetme pse nuk ndodh është që tek ne ka një hipokrizi shtetërore e mediatike ku askush nuk ka në plan të diskutojë problemet e islamit radikal, e aq më keq, të islamit politik...

Lis Bukuroca: Javash – javash Davutoglu…

Zoti Kryeministër, askush nuk do t’ Ju pengojë në mbështetjen e pakicave turke në Ballkan. Në Ballkan askush nuk do të rebelohet dhe revoltohet për pasionin Tuaj për t’ i bërë turqit e Ballkanit krenar me Perandorinë Osmane...

Kadare: Europa “morale”, serbët dhe kombi shqiptar

Në një moment të caktuar pas zhurmës mediatike të ngjarjes së Beogradit, e gjeta veten të hutuar dhe me një shije të përzier qëndrimesh. Disa miq po më akuzonin si nacionaliste dhe kur u bëra gati të kërkoja “falje”, mendja më shkoi tek një njeri i vetëm, i cili për mua si gazetare, por më së shumti si ...

CD-të, thirrje për Xhihad dhe Bin Ladenin

Video dhe CD me thirrje për Xhihadin islam. Thirrje kundër feve të tjera, kundër Perëndimit dhe propagandë për një shtet islamik. Mbi të gjithë, jehonë për pjesëmarrje në luftën e Sirisë. Të gjitha këto të dokumentuara në dosjen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, me fytyrat e disa prej të ...

Mustafa Nano: Radikalizimi fetar, jo nga serbët

Një deputet i PDK-së (Kosovë), Ramis Lladrovci, ka shkruar një letër publike në Dita, në të cilën shpreh shqetësimin e vet lidhur me ‘Xhihadin shqiptar’ që në këto kohë është zhvendsour në Siri, ku disa dhjetra bashkatdhetarë janë duke luftuar. Një pjesë kanë dhënë dhe jetën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora