E hene, 29.05.2023, 01:12 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Virusi - ndryshimi i rendit botëror dhe shkatërrimi i traditave e zakoneve

E marte, 17.03.2020, 04:27 PM


Virusi - ndryshimi i rendit botëror dhe shkatërrimi  i traditave e zakoneve

Nga Gjon Keka

Pasojat që po sjell virusi të cilit nuk i dihet dora që shpërndau, tregon se sa të papërgatitur jemi ndaj ndonjë rreziku edhe më të madhë se viruset,pra nga ndonjë apokalips dhe ndryshim horizontal të botës.

Megjithkëtë virusi do të lë pasoja ,ose më mirë të themë do të shkatërroj traditat dhe zakonet e disa popujve ,tradita e zakone këto të rrënjosura thellë tek secili.

P.sh. ,te gjermanët do të humb tradita e mbajtjes se party-ve apo festave tradicionale të Birrës.

Te francëzët do të humb përshendetja me puthje si traditë e tyre e rrënjosur thellë tek ta.

Te Italianët do të humb dalja në festa, me familje ,më shoqëri, ngrënja së bashku, ndarja e bukës sëbashku, gota e verës  etj etj.

Te austriakët do të humb dalja me familje në restauranet tradicionale ,turizmi në alpe,në skijime dhe në festa tradicionale këtu.

Tek ne në Kosovë e Shqipëri do të humb tradita e ngritjes nga një gotë raki, e qajave të zi(qajrusi),kafes,e shoqërisë së bashku në ndeja e familjare, në dasma e restaurante,gazmende tjera ,pra më sakëtësisht ndajres në mes vetë familjeve që tek shqiptarët është traditë e qëndrimit bashkë.

Poashtu edhe tek vendet tjera do të ketë pasoja e që këto nuk janë asgjë tjetër pos pasoja që do të prekin ekonominë dhe traditat e tyre dhe vetë njerëzimin.

Sidoqoftë Virusi i quajtur“ corona virus“ duket si një mjetë i luftës për monopolizimin e opinionit publik. Dhe pas kësaj do të shohim se si ndryshojë rendi botëror.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora