E hene, 27.05.2024, 08:33 AM (GMT+1)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Kërkoj varr për tim atë

E shtune, 09.03.2019, 11:15 AM


Reshat Kripa

Kërkoj varr për tim atë

Me rastin e 8 marsit, ditës së gruas

Kushtuar   vajzave  shqiptare 

diktatura i la jetime  dhe që nuk kanë një

varr ku    derdhin  dy  pika  lot  apo 

vendosin një tufë lule.

Përse vashë

rri trishtuar,

shpirtin ty

kush ta lëndon,

pse je kaq

e dëshpëruar,

syri yt

pse po  loton?

Mos vallë zemrën

ty ta theri,

flak’e zjarrtë

e dashurisë,

mos vallë shpirtin

ty ta teri,

çapkënllëku

vajzerisë?

Çfarë kërkojnë

syt’e tu,

n’ humbëtirën

e pabesë,

a mos vallë

shpirti yt,

e ka humbur

sot çdo shpresë?

--------------------

Ngriti kryet

vajz’e mirë,

loti rridhte

si ujvarë,

zemra thyer

hidhërimit,

pëshpëriti:

- Kërkoj varr.

Kërkoj varr

për tim atë,

nuk e di

ku dergjet vallë,

e rrembyen

një natë vjeshte,

i dhuruan

plumb në ballë.

Isha foshnje

un’aherë,

kur e vranë

e masakruan,

kur kainët

e pabesë,

lirin tonë

përdhunuan.

Pyes mamin

- Ku  është babi,

pse nuk vjen

më në shtëpi?

Ajo gjegjet,

pikëlluar,

- Fluturoi

se ku s’di.

Dhe tani

që jam e rritur,

kam një brengë

një dëshirë,

nuk kërkoj

as këng’as valle,

por veç varr

për një  martir.

Dua vetëm

të derdh lotët

përmbi varr

të atit tim,

të vendosë

një kurorë

plot zambakë

e trëndafilë.

Të gjithë miqtë

Po me thonë,

babi yt

ra për liri!

Të gjithë miqtë

Po më thonë

donte vetëm

Shqipëri!

Po aherë

pse s’më thonë,

ku ndodhen

eshtrat e tij,

që t’i mbledh,

ato në grushte

në parajsë

ato t’i shpie

Atëherë

zemra ime

do jetonte

qetësuar,

atëherë

syt’e mi

do pushonin

së lotuar.

Por kërkoj,

kërkoj më kot,

të gjej vendin

ku ka rarë,

nuk e di

a ka në botë

një të vdekur

pa një varr?

---------------

Ngriji kryet

vajz’e dashur,

mbaji lart

me krenari.

derdhi lotët

vendos lulet

në çdo skaj

në Shqipëri.

Se kudo

aty do jenë

eshtra trimash

për liri,

se kjo tokë

e përgjakur

i shtrëngon,

i mban në gji!

Tiranë, 10 shtator 2010(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora