E merkure, 22.05.2024, 04:32 PM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Ç'kanë shqiptarët që mrekullohen me diktatorë të huaj?

E enjte, 14.02.2019, 09:00 PM


Ç'kanë shqiptarët që mrekullohen me diktatorë të huaj?

Nga Gani Mehmetaj

"Putini ua ktheu dinjitetin rusëve", shkruante kohë më parë një shqiptare (durrsake) në rrjetin social, e mrekulluar pse i pari i Rusisë u kundërvihej me egërsi Evropës Perëndimore e ShBA-së. "Serbët janë popull i mrekullueshëm", përgjërohej një tjetër shqiptare pas takimeve Rama- Vuçiç.

Një tjetër shqiptar nga Dardania ishte mrekulluar me Turqinë e Erdoganit mu si dy shqiptaret me Putinin e Rusisë dhe me serbët.

Ç'kanë shqiptarët e mjerë që mrekullohen nga diktatorë të huaj? Putini e ka kthyer diktaturën e Stalinit dhe luftën e ftohtë. Rusët e jo rusët që e kanë shijuar pushtetin e tij tregojnë tmerre.

Erdogani "shpëtimtari i turqve", arrestoi mbi një milion turq, ua hapi dyert e dritaret serbëve, ndërsa ua mbylli me rrapëllimë shqiptarëve.

Po serbët me se u bënë popull i mrekullueshëm? Sepse vranë mbi një milion shqiptarë në njëqind vjeteshin e fundit (njëzetë mijë në luftën e vitit 1999) , vranë mbi njëqind mijë boshnjakë e mbi pesëdhjetë mijë kroatë në vitet e nëntëdhjeta?

Janë budallenj këta shqiptarë, të dashuruar pas diktatorëve të huaj e pas kombit shqiptarëvrasës, apo kanë nevojë për trajtim psikiatrik?(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora