E enjte, 24.06.2021, 07:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Koka vezore

E diele, 28.10.2018, 11:53 AM


Sevdail Hyseni

Humoreska

KOKA VEZORE

Mbi kokë të Vuçiqit

Dikush hedh një vezë

Ngrihet Vetëvendosja,

S’janë t’miat për besë!

Vezët i kem’ zier

Për Pashkë e Bajram,

Të lozësh me vezë

A nuk është haram?!

Të kesh sot vezë

Do të jesh me fat,

Jo veç në protesta

Por edhe n’krevat!

Mendohet Vuçiqi

Shikon me çudi,

Sheh te Vetëvendosja

Një tjetër dredhi!

E kujton Sanxhakun

Deri në Luginë,

I thërret me radhë

Putin dhe Vulin…

Tani që i gjetëm

Vezët me gjithë pulë,

S’e kemi vështirë

Kush-kujt me ia ngul!

Nuk i dihet garës

Me këto marifete,

Kunjin më të gjatë

Le ta ruajnë për vete!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora