E marte, 22.06.2021, 11:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Blakaj: Janë kishat tona

E premte, 26.10.2018, 08:00 PM


Hasan Blakaj

Janë kishat tona

Koreniku po lëshon xhamë

A ka nënë që ka lindë djalë

A ka djalë që del përballë

Serbit turrin me ja ndalë

Leskoviku po rri në habi

Gurra e tij lot po lëshon

Kur po i sheh serbët e zi

Tujë i prekë gurët e kishës sonë

S´ka qenë kurrë kjo kishë Serbie

As s’ ka pasur kurrë serb n´ketë anë

Kisha e jonë është kishë Arbërie

Ilirinë e kishim nanë

Aty kam vëllezërit e mi

Studenicas gjerë në qafë të Shoshanit

Varr i nuses, mal e vërri

Krejt kjo tokë është e Dardanit

Kështu i morët ju kishat tjera

Më tradhti e batërdi

Serbë, kah shkelet s´dual më pranvera

T´katër anët nëpër Shqipëri

Vëllezër, nga Vrella e Studenica

Jeni stoik, si gjithherë

Edhe po ngelet në gra e çika

Kishën tonë ta mbrojmë përherë

Lotët po më shkojnë mua këtë ditë

Kur po i shkruaj këto pak fjalë

Si s`jam afër më ju atë ditë

Këta t´pa njerëz me i ndalë

Qofsh mallkuar ti qeveri

Që jep leje për serb të zi

Tue qitë popullin në vështirësi

Pa u tha gjaku për gra e fëmijë

Nuk ka leje për barbarë

Të vijnë ti marrin kishat tona

Ju të mjerë, qeveritarë

Si s´ju bë ju kurrë e vona.

Dr. Hasan Blakaj

Stockholm 23 tetor 2018(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora