E shtune, 08.05.2021, 02:22 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Betimi i ushtarit

E diele, 21.10.2018, 10:50 AM


BETIMI I USHTARIT

Jam ushtar i Ushtrisë    Kosovës,

për lirinë e ëndërruar betohem sot,

me zemër  përulem  para  flamurit

Kosovën  ta mbroj  për  jetë e mot.

Jam ushtar i Ushtrisë    Kosovës,

në shpirt unë  bart    sajën lavdi,

betohem    gjakun  e    rënëve

për lirinë e  Kosovës  jetën  bëj  fli.

Në çdo cep të kufirit  të Kosovës,

për çdo pëllëmbë  të qiellit me hir.

roje gjaku jam  i  Kosovës  dardane

jetën e jap për  këtë tokë të Atdheut.

Jam ushtar i Ushtrisë    Kosovës,

për nder e kam sot të  bëj  betimin;

Shteti të Kosovës  unë  i  bëj roje,

me jetë betohem sot para flamurit!..

Atdhe Geci - Dortmund, 2018(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora