E shtune, 15.05.2021, 06:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Si treg u bë Kuvendi

E premte, 19.10.2018, 07:11 PM


Jusuf Zenunaj

SI TREG U BË KUVENDI

Në jug faldet deti,

në veri bjeshka e mali,

po heshte, o popull,

lumë e liqe do t'i falin !

Deri kur në mjegull,

dhelpra ta vjel rrushin,

ti hesht nën pjergull?!

Me duar në xhepa

erdhi në Kuvend deputeti,

formulën e tê pasurit

në mesin e kolegëve e gjeti.

Villa e makina jo vetëm për vete,

para nëpër banka

edhe jashtë shteti.

Gjykata e mjekësia

në duar të pushtetarëve,

vuajtja e durimi,

pronë e qytetarëve.

Drogë e vrasje

brenda e jashtë vendi,

populli hesht,

Si treg u bë Kuvendi..

J.Z. 14 shtator 2018

TË GJITHA I HARROVA

Kritikova, kritikova

në gazeta e në facebook,

në radioi e në tv,

por më e mira ndër të gjitha

është detyra ime e re !?

Nën hijezë të qeverisë hyra,

ndërrova si nata me ditën,

u bëra zëvendësministër...

J.Z. 14 tetor 2018

"PARADA E KRENARISË "

Nê rrugë të " demokracisë ",

na doli "Parada e krenarisë "!

Me lesbike, homoseksualë

bashkë me të dygjinishëm

e ndërruesgjinish,

me flamuj në duar,

botës i dëshmojë

për lirinë që gëzojmë !

J.Z. 2018(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora