E marte, 22.06.2021, 09:08 PM (GMT+1)

Mendime

Luan Kalana: Që fara e shqiptarizmit të lulëzojë

E diele, 13.05.2018, 10:14 AM


-QE FARA E SHQIPTARIZMIT TE LULEZOJE NE SHEKUJ

Nga Luan Kalana

-Femijet tane kudo ne bote, te theresine fjalen e arte te gjuhes shqipe "Nene-Nena!-

-SHQIPERIA nder popujt e kombet me te lashte e me te qyteteruar ne Europe, tashme ne Shek.21 duhet te dale ne drite , te lulezoje me kombete e tjera nje mesazh aktual i Rilindasve,

Edhe per me se nje shekull ne liri e pavaresi, ende jemi nje komb ne Europe , me troje atoktone te ndare ne 5 shtete, qe gjysma e Shqiperise eshte ne Diaspore, qe jemi(shikoni rrenjet e familjes ADN), te gjithe kusherinj vellezer te nje gjaku, -duhet te dalim nga orbita e erresires, qe po mbahet "penng" naa ashtuquajtura demokraci e nderuar, por e marre neper kembe e dermuar nga qeverite pushtetare , qe fryjne e pasurohen milonere individe , me nje popull te varfer dhe me nje Shqiperi "fytyrezeze"nga mediat antikombetare , nje ballafaqim jo realist, para opinionit boteror.

Mnedoj se duhet jo vetem nje mentalitet i ri , i perkushtueshe dhe i devotshem , por duhet te ringjallet e te mbeshtesim inkurajome nje klase te re politike te drejtoje e ekonomine e te udheqheq shtetin demokratik.

Pararendesve duhet te behen jo me partite , se na percane na nxine per faqen e e zeze , vendin e kombin , -por individet intelektuale te shquar , me obligim qytetar te perkushtuar, per te sotmen dhe per progresin.

Dhe individe te tille ka , si brenda shteve ame , Shqiperi dhe Kosove, por dhe ne Diaspore.keta duhet ti mbeshtesim moralisht por dhe materialisht per te realizuar idete e aktivetet e tyre bamirese dhe , kulturore dhe atdhetare.

Po sjell vetem nje fakt, pa bere ndonje analize hisorike -sociale, por nje vezhgim te thjeshte modes qytetar.Shikoni sa e sa perpjekje , sa iniciativa dhe aktivitete sidomos ne Diaspore ku jetoj prej tre dekad familsht ne SHBA, per hapjen dhe konsolidimine e Shkollave Shqipe, per ngritjen dhe funksionim e organizateave dhe shoqateve patriotike kulturore, letrare, Shikoni dhe degjoni sa perpjekje behen per hapjen dhe funkisoninme Radiove dhe kanaleve televizive , me emisione te reduktuar, qe kumbojne fuqishem per te na i sjelle shqiperine te gjalle ketu ne vatrat tona ne dhe te huaj prane femijve mbesave e niperve tane qe linde e rite arsimohen dhe flasin gjuhe e huaj.

- Shembujt jane te shumte ne USA, Europe e deri ne Autrali, qe duhen inkurajura dhe stimuluar. Per kete mund te sjell shembujt pozitive ketu ne komunitetin shqiptar ne Clearwater Florida , te shoqatave si Vatra dhe Albania Heritage Foundation of Tampa Bay, ANNO , Motrat Qiriazi, , si ne hapjen e funksionin e Shkolles Shqipe, te grupeve artistike kulturore , te festimeve tradicionale e kombetare shqiptare , qe dikur kemi pasur dhe nje Radio Shqip nen drejtimin e intelektuali te shquar patriot Jon Lulgjuraj dhe te foles , te paharuarin shkrimtarine e talentuar Alfred Kanini.Poeti rapsod Ndue Gjekaj me kameran e tij se shpejti do te hape nje studio televizive te pavarur shqiptare me plane dhe ide te reja bashkekohore.Apo kameramani Mark Dukaj, ketu ne Jackonvile Florida me TV Kelmendi eshte bere shume i dashur me shikuesit me programet qe transmneton per fund jave.

Do te vecoja si shembull inkurajues punen pasionante vullnetare te palodhur te riut i talentuar inxh.Miri Metolli, ne Athine te Greqise , me Radion shqip te tij Devolli Net qe eshte bere shume degjuar dhe e ndjekur ne te gjithe kontinetet.e te tjere ..

-Ka kohe, qe ndjek, degjoj e lexoj zerinr radio London Albanian Radio ne Londer ku jehona shqiptare dhe fjalet e embla"magjike" te vegjelise shqiptare, sinqerisht jane nje ushqim shpirteror per frymen reale te shqiptarizmit te vertete dhe shpresdhense per brezine ri , vecanerisht per ne mergimtaret, emigrantet qe jetojme ne dhe te huaj , ne Diasporete derjtuar nga intelektuali i shquar patriot Niman Hoxha.,

Ne qoftese do te me lejonit te shprehesha me gjuhen biblike, eshte sherbesa me hyjnore fetare per ne shqiptaret , meritoni nje big BRAVO !Jane teper interesante emisonet tuaja, per temariken qe trajtoni, per intervistat qe transmnetoni, ato jane larg frymes egoiste gazetareske, ato jane nje trasparence reale , pa interesa e perfitime te hollash, larg dasive fetare dhe ekstemeve te frymes partiake , majtiste e djathtiste,

Ju lumte, jemi krenar me ju.Ju pasqyroni nje fryme te paster te shqpirtit shqiptar me idale kombetare bashkim e velazerim, ndryshe nga Radiot dhe kanalet televizive ne Londer Angli dhe ne Diasporen ne pergjithesi.Eshte per tu ardhur keq , dhe kur degjojme dhe shikojme nga mediat shqiptare, ne atdheun meme ne Shqiperi dhe ne Kosove, qe realiteti shqiptar pasqyrohet vetem ne "kolorin e zi", e zeza behet bloze dhe e bardha erresohet, qe sikur Shqiperia eshte vendi i krimve ne bote, dhe shqiptaret kanibale, kriminelet me famekeq.

-C'behet keshtu?! Ku shkojme?! A mendojme per brezine ri e ri qe degjon e shikon keto "katrauara"?! JO, jo ! STOP ! Pa le klasat politike qe drejtojne pushtetin, vetem ndrrojne kariget per fryrjet e xhepave, dhe ate shtet po e shpien ne gremine dhe ate popull ne varferi ne mjerim te plote...Apo le per per te deshiruar fryma percarese me interesa patiake dhe fetare e disa organizatava dhe shoqatave , qe mendojne vetem per karire individuale te derjtuesve apo per perfitime te hollash nga burimet e tyr financiare.-Le te ringjalim frymen e re , te rilinde nje kase e ere politike qe te mendoje per begatine e Shqiperise dhe te shqipatareve jo vetem ne Memedhe por dhe per ne bijte e saj ne Diaspore.

Le te mbajme te gjalla e ti cojme perpera per gjenaratat e ardhshme , tarditat, patriotike , lirike e paqesore , kulturore e artistike te shqiptarizmit, te gjuhes se pavdekshme shqipe, per femijet tane ketu ne mergim.

Le ta flasim gjuhen e bukur shqipe femijet tane , niperite mbesat tona .vecanerisht ne mergim, qe fara e Shqiptarizmit te lulezoje ne shekuj.

Pra per te gjitha keto qe permenda me lart , ju keni nisur dhe po benei nje pune te madhe me Radion tuaj, prandaj meriton nje vlersim me te madh moral dhene mbeshteteje te madhe nje sponsorizim material nga shteti dhe bisnesment patriote.Le te ecim ne rrugen e mbare, me zerin , me fjalen,  me figruen tone ne Radiot dhe kanalet tona televizive , qe ti sherbejme te ardhmes shpresedhenese , qe fara e shqiptarizmit kombetar, jo vetem te mos humbase , por te lulezoje ne shekuj , qe femija shqiptar kudo qe ritet te theresa ne gjuhen e gjakut, fjalen e arte shqipe Nene-Nena!

Le te behen ju nje shembull frymezimi keto vatra shqiptare dhe individe pishtare, model i medias shqiptare dhe i vullnetit te lire patriotik te bashkimit shpirteror vellazeror kudo ne bote, te te sotmes e te se ardhmes, te shqiptarizmit dritedhens shqitar.

Mirenjohje dhe respekt vellazeror , krenari me Ju.

-Luan Kalana, Florida SHBA.

ish Mesues i Gjuhes Shqipe.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora