E shtune, 18.05.2024, 05:18 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Beqir Sina: Kosova zë vend nderi në festën e SHBA

E merkure, 10.01.2018, 03:06 PM


Kosova zë vend nderi në festën e SHBA

Nga Beqir SINA - New York City

Ambasadorja shqiptare në OKB, Besiana Kadare, nuk ishte e ftuar në pritjen e SHBA, Konsullja e Përgjithshme e Republikës së Kosovës, Ambasadoria Teuta Sahatçiu, mori pjesë në festën e faleminderimit të SHBA më 3 janar 2018

UN - NEW YORK : Ambasadorja Nikki Haley fton 64+1 (Kosova)vende që nuk e kundërshtuan njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga Presidenti i SHBA Donald Trump. Një ftesë zyrtare, kjo, kur për herë të parë mbas 27 vjetëve të ri-vendosjes së marrëdhënijeve diplomatike, mes Shqipërisë dhe SHBA, mungon një ftesë për vendin më mik dhe aleatë i Shteteve të Bashkuara - vendi më pro amerikanë në botë - perfaqësuesja e Shqipërisë - diplomacia shqiptare në Nju Jork, raporton korespondenti i INA nga Nju Jorku.

Mirëpo, në ftesën zyrtare, si njoftojë - Ambasadoria Teuta Sahatçia  Konsullia e Përgjithshme e Republikës së Kosovës, ka marrë mbrëmë pjesë si mysafire nderi duke përfaqësuar shtetin e Kosovës - në Kombet e Bashkaura, në mesin e 64 shteteve të ftuar në pritjen vjetore që organizuan për trupin diplomatik, nga Misioni i SHBA, në OKB, ambasadorja Nikki Haley.

Një fakt tjetër e ftuar ishte edhe Maqedonia, e cila nuk mori pjesë në votim, por lëshoi sallën në momentin e votimit më 20 dhjetor 2017 kur 128 shtete përfshirë Shqipërinë votuan kundra Presidentit Trump për zhvendosjen e Ambasadës së SHBA në Jérusalem.

Të çuditë fakti pse Ambasadoria Nicki Haley megjithse, Kosova, s’bën pjesë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara u ftua si vende nderi madje mori edhe vemendjen e Ambasadores së Shteteve të Bashkuara e cila i adresoje me ketë rast një mirënjohje të veçantë mes 64 vendeve të botës.

Nicki Haley:  « Është e lehtë për miqtë të jenë me ju në kohët e mira, por janë miqtë që janë me ju gjatë kohës sfiduese që kurrë nuk do të harrohen »

Në llogarinë e saj në rrjetin social Facebook Ambasadoria Tetuta Sahatçia shkruan se : « Sonte isha e ftuar nga Ambasadorja e SHBA prane KB Znj Nikki Haley ne pritjen e organizuar per “Falenderim per miqesi”.

Ajo tha se votimi  i Rezolutes ne Asamblene e pergjithshme ishe votim per ta lene te vetmuar SHB, dhe per ta nencmuar ate. Ky votim nuk ka prodhuar asnje rezultat legal sepse askush nuk do ti tregon SHBA- se ku do te vendose ajo ambasadat e saja neper bote. »

Më pas Amb. Nicki Haley falenderoi 64 shtete duke lexuar veç e veç emrin e secilit shtet i cili  votoi kunder Rezolutes, abstenoi apo fare nuk mori pjese ne votim.

Ambasadoria e Shteteve të Bashkuara falenderoi edhe Kosoven per mesazhet dhe per miqesine e perhershme dhe te fuqishme me SHBA duke ritheksuar se do te punjome fuqishem qe Kosova te behet anetare e Kombeve të Bashkuara.

« Ajo tha se SHBA dhe ajo personalisht kurre nuk do te harroj miqet te cilet e perkrahen ne kete rast. »

Permes video linkut Presidenti Trump gjithashtu falenderoi shtetet e pranishme per miqesi me SHBA.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora