E hene, 02.08.2021, 07:04 AM (GMT+1)

Kulturë

Dibran Demaku: Zgjohuni!

E hene, 10.08.2015, 07:11 PM


Dibran Demaku

 

ZGJOHUNI!...

 

Zgjohuni Ju të ditur e flisni pak me të gjallët

bëjnë jetë të tronditur mbuluar nga hallet!

 

Zgjohuni Burra të zgjedhur të fisit

të ia ruajmë shkëlqimin e bardhësinë Plisit!

 

Zgjohuni Burra shtatëlartë të dheut

në shekullin e zjarrtë të ia ruajmë faqen Atdheut!

 

Zgjohu e rri pak me ne o Ali Binaku

të thërret e të përulet shtëpia e Pragu!

 

Zgjohu koc i vjetër i Xhemajl Abrisë

veç ti asnjë tjetër i duhesh në log Pleqësisë!

 

Zgjohu e rri këmbëkryq në Kullë   Ramadan Shabani

fole ndonjë fjalë e pi duhan me llullë se po na digjet Tabani!

 

Zgjohu plak i urtë zotëri Anton Çetta

I kemi prerë prapë drutë e ty të kërkon jeta!

 

Zgjohuni!...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora