E hene, 29.05.2023, 12:53 PM (GMT+1)

Sport » Sporti

Divizioni C, Shqipëria shpallet nënkampione

E diele, 13.07.2008, 02:09 PM


Nënkampione e Divizionit C, ky është rezultati i Shqipërisë në Kampionatin Evropian të basketbollit për femra. Vajzat kuqezi janë mundur në finale nga Malta, pikërisht skuadra "mace e zezë" për Shqipërinë. E kemi nisur këtë edicion me një humbje në grup ndaj maltezeve dhe po ashtu e kemi mbyllur me një tjetër humbje po dje në finale. Përfaqësuesja jonë është mundur me rezultatin 81-61. Kundërshtaret e kanë dominuar të gjithë ndeshjen që nga fillimi i saj, ku vazhdimisht kanë ruajtur një diferencë prej 20 pikësh, gjë e cila ka mbetur e pandryshuar deri në fund. Përveç dy humbjeve me Maltën, Shqipëria ka koleksionuar edhe tre fitore, dy në grup kundër Skocisë dhe Uellsit dhe një në gjysmëfinale kundër Luksemburgut. Ndërkohë që kampionet malteze kanë dominuar totalisht Divizionin C me pesë fitore në pesë ndeshje.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora