E marte, 21.05.2024, 12:22 PM (GMT+1)

Mendime

Ramiz Dërmaku: Si po jetojmë?!

E diele, 11.01.2015, 05:41 PM


Po themi  po jetojmë, por si po jetojmë?!

Me verbëri fizike jetohet edhe në gjungëll edhe në errësirë, por me verbëri shpirtërore nuk jetohet as në dritë

Nga Ramiz DËRMAKU

Po themi po jetojmë, por si po jetojmë ? ! Jetën tonë nuk ia dëshiroj askujt. Ndoshta brezat e ardhshëm, që vijnë më vonë do ta kenë më mirë ?! Gjatë këtyre viteve unë tek pjesa më  e madhe  e popullsisë sonë pash vetëm ; terr, shpifje, xhelozi, urrejtje, karierizëm, bajraktarizëm, demaagogji, familjarizëm, korrupsion, Takova njerëz të cilët e duan tjetërin jo si vëlla apo motër të një fisi, apo të një gjaku por për interesa të ngushta personale, e jo për interesa të çështjes kombëtare. Pra  të gjithë e diejm se njeriu lind për ti ndihmuar çështjes kombëtare dhe për të jetuar një jetë normale, por nëse nuk e bëjmë jetën si duhet  asaj nuk mund ti themi jetë. Shtrohet pyetja pse ? Po jetë bëjnë edhe qenët, por asaj i thonë jetë qenësh. Ajo nuk është Jetë. Ata njerëz të cilët akoma pa u zgjuar nga shtrati.., e deri s sa të bien në gjumë,  mbi 40 % e tyre kohën e kalojnë duke u menduar, folur, akuzuar, shpifur, ose duke u bërë servil para atyre (njerëzve-funksionarëve ) që kanë ndonjë interesë. Për dikend që nuk e kupëton se çka është jeta, është vështirë me e kuptuar, sepse ata të zezës i thonë e bardhë e të bardhës e zezë. Jetën duhet ta pranuar ashtu siq vjen qoftë e bardhë apo  e zezë. E bardha me të mira , e  zeza me të këqia. Prandaj për dikend jeta është e vrazhdë, me shumë padrejtësi, me shumë vuajtje, me shumë paqartësi dhe shumë zhgënjime. Unë mendoj se ne duhet jo vetëm të mendojmë pozitivishtë por duhet edhe të veprojmë, sepse kështu thotë shkenca, demokracia  por edhe Perendia. Ka të tillë që mendojnë gjëra të këqia për mikun, shokun, kolegun, etj, kjo do të thotë se edhe kështu njeriu bënë mëkate.

< >ë mendoj se pasuria më e madhe për njeriun është mendja e sinqertë e shëndoshë e drejtë, fisnike, e cila prodhon energji pozitive jo vetëm për vetvetën por edhe për të tjerët, për rrethin ku jeton dhe vepron.

Mendoj se nuk ka gjë më të shëmtuar në botë se s ata kalosh kohën e jetën duke u marrë me gjëra të liga, të padrejta, shpifje, urrejtje, xhelozi, karierizëm, bajraktarizëm, etj.

Ka ndodhur që shumë“njerëz“ dihet servil deri sa i kanë realizuar qëllimet e tyre personale, të  thonë; ty, të kam vëlla, ty të dua, të respektoj, ti je dhe tjetër s’ka.., ti, je drita e syve , ti je.., etj

Ky grup i njerëzve të cilët i përkasin këtij domeni janë njerëz servil ata i përshtaten qdo sistemi dhe janë në gjendje ta ndërrojnë formën e trupit për interesa të shënuara më lartë.

B) Grupit tjetër i takojnë njerëzit të cilët e kanë humbur mendjen pas pasurisë, interesit, ata nuk mund të pasurohen e as të aftësohen , vetëdijësohen, sepse një ditë do tu thotë zoti dhe shoqeria; mjaftë me këo fjalë, mjaftë me këto gënjeshtra.. Këta njerëz që nuk i besojnë as njeriut .., vetit , por asZOTIT.

C) Grupi i njerëzve që interesat personale i vënë para atyre kombëtare, jeta e tyre heret apo vonë është e dështuar dhe të robëruar,sepse ata tërë kohën orvaten që sa më parë të arrijnë tek qëllimet e tyre karieriste, bajraktariste, miskine, etj.

Njerëz servil ka shumë .., dhe po ata “njerëz“ jo që e dëmtojnë unitetin e popullit por janë penguesit kryesorë të zhvillimit të proceseve pozitive e demokratike plurale, sepse ata duke i dëmtuar të tjerët .., njikohsisht e demtojnë edhe vetvetën. Sa për sy e faqe u ofrua dhe më tha…, A ju jeni Ramiz Dërmaku ?! Po unë nuk ju njoha..,( me një qeshje ironike). Nuk dëshiroj ta shkruaj emrin sepse me siguri ajo do ta lexoj këtë shkrim dhe do të pendohet ndoshta edhe do t’më kërkojë falje.., nuk e dij.

Ditëve të fundit jam tejeti ishqetësuar dhe asesi s‘po mund ti kuptojë këta“njerëz“ bile në mesin e tyre edhe intelektualë, të cilët po i ndërrojnë fjalët dhe shkrimet përmes emajlit, siq e ndërron kërmilli formëne trupit.

Për çdo ditë numri i pa kurrizorëve po shtohet-rritet, dhe këta po i pengojnë proceset demokratike. Por ja kjo është jeta., njeriu duhet të mësohet, e tu bëjë ballë si dukurive të mira ponjashtu edhe atyre të këqia. Gjatë jetës sime më ka rënë ti dëgjojë fjalët; Se ai (ajo) ishte burrë (grua) e fortë. Kjo thënje s’ka të bëjë me forcën fizike, por burrë i-e (grua) e fortë është ai (ajo) që e mbanë fjalën nuk fletë mbrapshtë sipas interesit vetjak ka sjellje fisnike, nuk e lakmon djersën e huaj, i përmbahetrregullave të qytetërimit, dhe qëndron i (e) pa luhatur në çdo rrethanë, sidomos sot. Por jam tejet i shqetësuar kur disa „atdhetar“ të çështjes kombëtare mbrenda një dite e ndërrojnë emrin embiemrin ( dhe shkruajnë me nofka, pok a edhe të tillë që thonë para opinionit të gjërë se ne e duam atdheun..,

Njerëzit që jetën e tyre e kanëshpenzuar duke patur respektë për të tjerët, dashuri, bamirësi, menquri, demokraci, unitetë, humanitet, mirësjellje, etj, ata kanë arritur në piedestalin më të lartë njerëzor. Për mua është me rëndësi që me të gjitha forcat e mia fizike, intelektuale dhe materiale t’i përkushtohem çështjes kombëtare. Kurrë nuk duhet dëgjuar zhurmaxhinjtë, të cilët orvaten me të gjitha forcat e tyre të krijojnë probleme dhe t’i pengojmë të tjerët. Nëse e ke realizuar një dëshirë, duhet ta realizoh me të mira, , pra pa i dëmtuar të tjerët. Para se të fillosh ta bëshë një të keqe,mendo se sa dhimbje do t’i shkaktoje tjetërit , ndalu pak e vëja gishtin kokës, dhe mendo…, si do ta ndiesh vehten nëse ty të sulmon dikush..,. Dhe mos harroni se e keqja, do të ju kthehet bumerangë, pra me të keqe. Por e mira me të mirën. Dua t’iu themë lexuesëve se tek shumë njerëz atdhetarizmi ka lindur më herët, pra thënë shkurt e ka traditë, e dikush e do sa për sy e faqe. Dhe ata që nuk e kanë të lindur dhe rritur pa edukatë  tnuk mund  të edukohen kurrë deri në vdekje.., ndaj tyre duhet përdorënsanksionet. ajnë. Është shumë keq por ideali njerëzor  nuk i dedikohet aspiratës së popullit- kombit  por interesat fitimprusëse. Mjerë ata që flasin shumë e nuk bëjnë asgjë për Atdheun. Kjo që po e shënojmë sot është një orvatje e imja personale që të sqarohen disa gjëra, të ndahet shapi nga sheqeri. Nuk është njejtë sikur të flasësh për atdhetarizëm, e mos të bëshë asnjë veprim konkretë. Por çka është edhe më keqë t’i pengosh proceset plurale dhe unitetin e kombit. Prandaj në fund u themi rrenacakëve, patriotëve me bateria, të korruptuarëve, përqarësëve, karieristëve, demagogëve, dellaverxhinjëve dhe atyre që i kanë ndërruar emërat  se ditët tuaja janë të numruara dhe të shkruara në historinë tonë me shkonja të zeza. Një fjalë e popullit thotë:Me verbëri fizike jetohet edhe në gjungell edhe në errësirë, por me verbëri shpirtërore nuk jetohet as në dritë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora