E hene, 20.05.2024, 11:20 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Tungjatjeta Kosovë!

E hene, 17.02.2014, 08:33 PM


Keze Kozeta Zylo

Tungjatjeta Kosovë!

Marrë nga libri "Monumenti i Lotit"

 

Tungjatjeta Kosovë!

Tungjatjeta Princesha ime,

Sot po udhëtoj kudo,

Me medalionin e Lirisë në gjoks,

Medalion që s’do të ndryshket kurrë!

Në kujtesën e dhimbjes shkulmëzon shpirti,

Për rrëmbimin e të artit medalion,

Nga zotat e heshtun të Olimpit...!

Lamtumirë ju Zota të heshtun, lamtumirë!

Lamtumirë ju që ma gërryet kockën,

Me molën e hipokrizisë!

Princesha ime Kosovë,

Më lejo të vë buzët, në bisqet e Lirisë,

E me ju të bashkohem në simfoninë e këngëve,

Të miliona shqiptarëve, që këndojnë shqip,

Aty, në tokën e lirë!

Sythet e Lirisë kanë buisur,

Janë harbuar sot, në degët e Shkurtit,

Shkurt dimri, kthyer në stinë pranvere!

Mëngjesin e burgosur zgjoi,

Duke hapur kufirin e shpirtit,

Me vezullim rrezesh nga bjeshkë Kosove!

Më fal Kosovë që s’të vij dot atje, më fal,

Por, edhe pse larg teje sot,

Unë po e shijoj këtu lotin e gezimit,

Të ngrirë kallkan, acareve,

Tashmë të shkrirë nga Ju, por edhe nga kjo tokë,

Ku u vesit gonxhja e Lirise, dikur si manushaqe kokëulur!

Nuk do dëgjoj më krokatje korbash,

Ato kanë kohë që u shkrumbuan në harkun vetëtimë të Lirisë!

Në trungun e tokës tënde, dhimbjet lëshonin rrënjë,

Sot ato u groposën në dheun e Prizrenit, Prishtinës…

E në gjithë tokën e Dardanisë!

Unë kam kohë që jam larg teje, kam kohë…

Por dhe pse larg, vetëm tek ty përkundem me ninulla,

Në të vetmin djep me shqiponjë gdhendur,

Me emrin Kosovë, me emrin Shqipëri!

Eja, Liri Kosove, eja dhe tek unë,

Më kap prej dore, se sonte dua të hedh vallen e Rugovës,

Me xhamadanë sokolash e me plisin e bardhë në kokë,

Të trand botën e cmendur, që shekuj me radhë,

Ta përtypën Lirinë!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora