E enjte, 18.04.2024, 06:10 PM (GMT+1)

Kulturë » Mërkuri

Poezi nga Timo Mërkuri

E hene, 18.06.2012, 07:02 PM


Margaritari


Një dallgë u thye mbi shkëmbinj,
por ti s’u çfaqe mes stërkalash.

S’më mbeti gjë. Veç emri yt në zemër
si margaritari brenda një guacke.

               . . .


Në qytetin tim
                              mos e kërkoni.

Dashuria vjen e të gjen vetë.

Të vjen si valë
                               e si valë të shket.

 

                 Vajzat e qytetit tim


Sa shumë vajza
o, sa shumë vajza të bukura ka në qytetin tim
që në hështje kuvendojnë me vetminë.

Kush vallë ua ka vrarë dashurinë?


Kënga e një nate vere

…dashuria është  vdekja ime…
dëgjova mbrëmë të këndonte një vajzë.

Sot u gjend e vetëvarur në litar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora