E merkure, 29.11.2023, 12:04 AM (GMT)

Kulturë

Viti 2011 - Vit i Ars Clubit “Beqir Musliu”

E shtune, 07.01.2012, 04:56 PM


VITI 2011 - VIT i Ars Clubit "BEQIR MUSLIU"

 

Gjilan, 3 janar 2012

 

As Clubi “Beqir Musliu”, gjatë gjithë vitit 2011 ishte i angazhuar dhe i përkushtuar në afirmimin e fjalës së shkruar, vlerës së mirëfilltë po, edhe të botimit të veprave letrare, kryesisht përmes një pune vullnetare, herë pas here i mbështetur nga institucionet komunale, po, edhe donatorë ( kryesisht krijuesit që vetëfinancuan veprat e tyre letrare ).

 

Po i paraqesim në vija të trasha, objektivat e përmbushura sipas asaj që planifikuam një vit më parë.

 

Angazhimi në pjesën letrare të “Manifestimit “Flaka e Janarit” 2011,

Botimi i numrit 10-të dhe 11-të te revistës letrare – kulturore AGMIA

Pjesmarrja në Manifestimin ndërkombëtar të Poezisë “ Trinema poetike e Jonit”, Sarandë, 29 – 30 prill 2011,

Angazhimi dhe kontributi në Manifestimin kulturor “Ditët e Agimit” 3 Maj 2011, pjesa letrare,

Konkurimi dhe pjesmarrja në Sallonin 41 të Akademisë Europiane të Arteve, Bruksel,( Maj, 2011)

Ideimi, projektimi dhe realizimi i Manifestimit regjional të Poezisë, “Trekëndëshi Poetik i Paqes”, 12 Qershor 2011(në bashkëorganizim me DKRS-në),

Shënimi i 15 Vjetorit të shkuarjes në amshim të shkrmtarit Beqir Musliu; ( në bashkërganizim me Zyrën e Kryetarit të komunës dhe DKRS-në,

,23 - 24 qershor 2011)

- mbajtja e Simpoziumit letrar “Beqir Musliu – emebelema e modernitetit shqiptar në letërsi,

- dhënia e Çmimit letrar “Beqir Musliu”

Pjesmarrja dhe kontributi në “Mbrëmjet Poetike të Ferizajit”, të Podujevës, korrik e gusht 2011,

Fillimi i punës në realizimin e Projektit “Përgatitja deri në botim e dorëshkrimeve të mbetura të shkrimtarit Beqir Musliu, (mbështetur nga Komuna e Gjilanit, 10 shtator 2011),

Organizimi i Edicionit të dytë të anifestimit “Vjeshta letrare e Gjilanit” ( 12 tetor – 20 dhjetor 2011)

- Panairi i librit,

- 100 Vjetori i lindjes së Migjenit,

- Me Muzat e Jonit,

- Me Muzat e Vendlindjes ( deri këtu, në bashkëorganizim me Bibliotekën e Qytetit, “Fan S. Noli”)

- Përurimi i librit të Sabit Rrustemit, “Zjarrmi e kthjelltë” ( Biblioteka Kombëtare , Prishtinë)

- Shpërndalja falas e botimeve të Ars Clubit “Beqir Musliu” për bibliotekat e shkollave fillore dhe të mesme të Gjilanit e të Kamenicës,

- Mbrëmje përkushtimi për shkrimtarin Ibrahim Ibishi në njëvjetorin e shkuarjes në amshim,

- Mbrëmje me poetët ferizajas,

- Portreti letrar i studiesit të letërsisë, dr. Faik Shkodrës,

- Mbrëmja përmbyllëse e “Vjeshtës letrare të Gjilanit”, 2011

 

Në planin e veprimtarisë botuese;

Botimi i numrit 10 dhe 11 të revistës letrare – kulturore AGMIA,

Botimi i edicionit të parë të Manifestimit “Trekëndëshi poetik I paqes” ( poezitë e shkrimtarëve dhe krijuesve pjesmarrës të Manifestimit),

Botimi i punimeve të Simpoziumit letrar për Beqir Musliun, “Mbreti i Metaforës”

Botimi i edicionit të parë, “Vjeshta letrare e Gjilanit”, 2010

 

Ndërsa, përmes Shtëpisë Botuese “Beqir Musliu” e cila u themelua në kuadër të Ars Clubit dhe u regjistrua në pajtim me ligjin, më 10 qershor 2011, u botuan edhe këto vepra:

PASION ËNDRRE (Gonxhe Letmi – Begisholli)

REALITETE DHE BALLAFAQIME ( Izmi Zeka)

ZJARRMI EKTHJELLTË ( Sabit Rrustemi)

PERGAMENË E GJALLË (Albina Idrizi)

VALLJA E BLETËVE ( Kurtesh Veliu)

PENG I FJALËS (Fahrije Krasniqi – Kllokoqi)

HARPA E ZEMRËS (Ramadan Mehmeti)

 

Planifikimi për Vitin 2012-të

 

Përgatitja dhe botimi i rebistës letrare - kulturore AGMIA (nr.12), i edicionit të dytë të "Trekëndëshi poetik i paqes" dhe, edicioni i dytë i  Manifestimit "Vjeshta letrare e Gjilanit".

Mbajta dhe përsosja e Manifestimeve ekzistuese letrare, “Trekëndëshi poetik i paqes”, “Vjeshta letrare e Gjilanit”

Ideimi, projektimi dhe realizimi i një Manifestimi përkushtues për shkrimtarët që tashmë kanë shkuar në amshim,

Pjesmarrja nëpër Manifestime letrare brenda e jashtë Kosovës,

Shënimi i 100 Vjetorit të Pavarësië së Shqipërisë,

Vazhdimi i veprimtarisë botuese.

 

Për Ars Clubin “Beqir Musliu”

Sabit Rrustemi(Vota: 2 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora