E diele, 25.02.2024, 02:01 AM (GMT)

Kulturë » Mërkuri

Poezi nga Timo Mërkuri

E premte, 06.01.2012, 07:22 PM


Timo Mërkuri

 

Ëndërat

 

1-Ëndra që pashë mbrëmë

 

Mbrëmë pashë një ëndër të bukur shumë

Vetë Zotin pashë që foli shqip

-Të bëhet dritë- tha hijerëndë

E dorën zgjati mbi vendin tim.

 

Dhe u bë dritë…

 

Shteruan burimet e lotëve, e gëzimi

Si shatërvan shpërtheu në çdo zemër….

 

…..Mbrëmë

                    pashë një ëndër që më lumturoi të tërin

 

…Sa keq që ishte ëndër.

 

 

2-Gjeli i komshiut

 

Do ta vras gjelin e komshiut

                                              se më zgjoi

Porsa ti më erdhe në ëndër

Dhe nuk munda të të puth.

                                           Nuk munda të të flas.

Sa pa fat qënkam unë i ziu.

Dhë në ëndra qënkam i pa fat.

 

Do ta vras gjelin e komshiut

                                          Do ta vras!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora