E enjte, 29.02.2024, 10:26 PM (GMT)

Editorial » Shkreli

Walter Isaacson: Zeri i Transmetimeve te Shteteve te Bashkuara duhet te jete i besueshem

E merkure, 29.09.2010, 07:37 PM


Walter Isaacson: Zeri i Transmetimeve te Shteteve te Bashkuara duhet te jete i besueshem dhe duhet te jete i ndegjueshem

 

Zoti Isaacson ne pritjen me rastin e 60 -Vjetorit te Radios Evropa e Lire ne Newseum, Washigton DC, 29 Shtator, 2010

 

Pergatitur nga Frank Shkreli

 

Kryetari i Bordit te Governatoreve qe jane pergjegjes dhe mbikqyrin transmetimet nderkombetare te Shtetve te Bashkuara, shkurtimisht BBG,  Zoti Walter Isaacson njoftoi mbreme nje drejtim te ri per transmetimet nderkombetare te Shtetve te Bashkuara, qe sipas tij do te perdorin mjetet e medias dhe tekonologjise me moderne te koheve fundit, per te qene nje hap perpara atyre qe perpiqen vazhdmisht te shtypin lirine e fjales dhe te informacionit te lire ane e mbane botes." 

 

 Si kryetar i bordit BBG, Zoti Isaacson mbikqyre radio dhe stacionet televizive, si Evropa e Lire, Zeri i Amerikes, Radio Azia e Lire, Radio/TV Marti (per Kuben), Radio Sawa dheTV Alhurra per boten arabe, te cilat se bashku kane nje audience javore prej me shume se 171 milion degjuesish e shikuesish ane e mbane botes.

 

"Sfidat me ti cilat perballemi ... jane aqe te medha sot sa sfidat me te cilat perballeshim gjate Luftes se Ftohet. Amerika nuk mund te lejoje qe armiqet e saje ta mundin ne fushen e komunikimit e te transmetimeve te lajmeve."

 

 "Sfidat me te cilat perballemi ne luften e re boterore kunder shtypjeve dhe mos-tolerances jane aq te medha sa edhe sfidat e Luftes se Ftohet. " tha ai gjate nje pritjeje me rastin e 60-vjetorit qe shenon transmetimin e pare te Radio Evropa e Lire."

 

"Dhe sic paten sukses themeluesit e Radio Evropa e Lire ne zhvillimin e menyrave te reja kreative dhe inovative per te shperndare lajmet dhe informatat popujve matane Perdes se Hekurt, ashtu edhe transmetuesit nderkombtare te Shteteve te Bashkuara sot duhet tu pergjigjen kercnimeve moderne ndaje lirise se fjales me menyra te reja, moderne te kohes.

 

 Duke folur ne muzeumin e medias Newseum, ne Washington, D.C., Zoti Isaacson perseriti se "Amerika nuk mund te mundet nga armiqet ne fushen e komunikimit."

 

 Rolit tone tradicional per transmetimin e lajmeve, duhet ti shtohen menyra te reja per shperndarjen e lajmeve dhe te informatave duke krijuar dhe perfshire rrjete te ndryshme shoqerore,"  tha Zoti Isaacson. "Duke krijuar rrjete shoqerore komunikimi, ne garantojme te drejten universale qe cdo njeri ne bote te kete mundesi te lexoj, te ndegjoje dhe te shohe informata te lira."

 

 Pritja e mbremshme u organizua per te nderuar gjashte dekada te veprimatrise se Radio Evropa e Lire. Me 4 Korrik, 1950, Radio Evropa e Lire filloi transmetimet per here te pare me nje trasnmetim radiofonik drejtuar Cekosllovakise nga nje studio ne ndertesen Empire State te qytetit te New Yorkut.

 

 Sot, Radio Evropa e Lirie ka pothuaj 20 million ndegjues e shkiues ne 28 gjuhe, ne 21 vende nga Evropa e deri ne Lindjen e Mesme.****

 Ne Afganistan, Radio Azadi e ketij enti perben median me popullore ne ate vend. Ne Iran, Radi Farda ushtron gjithashtu influence te madhe duke pasur -- nder te tjera 50,000 adhurues ne faqen e saj Facebook.

 

"Ne vazhdojme te jemi furnizues jetik lajmesh ne zona te luftes dhe ne vendet me qeverisje autoritare, populli i te cileve  kerkon lajme te sakta dhe te besueshme,"  tha Presidenti i Radios Evropa e Lire, Zoti Jeffrey Gedmin.

 

****Radio Evropa e Lire, sic mund ta dine shume ndegjues shqiptare -- sidomos ne Kosove -- transmeton ne gjuhen shqipe  c'prej vitit 1999, kur u themelua Sherbimi Shqip kryesisht per Kosoven, por degjohet edhe ne trojet  tjera shqiptare ne Ballkan.  Radio Evropa e Lire ka transmetuar ne gjuhen shqipe ne fillim deri nga mesi i 1950-ave, kur u mbyll duke ia lene barren per te informuar kombin shqiptar, Zerit te Amerikes per dekadat qe pasuan.

 

Rreth Radios Evropa e Lire: Radio Evropa e Lire eshet ne organizate transmetuese lajmesh nderkombetare -- programet e se ciles ne radio, Internet dhe televizion --degjohen nga audienca ne influence ne 21 vende sic eshte Rusia, Irani, Iraqu, Afgansiatni dhe republikat e Azise Qendrore. Ajo financohet nag Kongresi i Shteteve te Bashkuara neprmjet Bordit BBG, qe mbikqyre dhe drejton transmetimet  nderkombetare te Shtetve te Bashkuara.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora