E shtune, 20.04.2019, 11:35 AM (GMT+1)

Search by date: 12/1/2018

Frank Shkreli: Dr. Rozolin Petrota - shtylla kryesore e shqiptarizmit arbëresh

Javën e parë të Nëntorit, në krye të një delegacioni zyrtar,  Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta ndërmori një vizitë historike në   në Kalabri të Italisë, në kuadër të Vitit të shpallur Mbarë-Kombëtar të Heroit tonë, Gjergj Kastriotit -Skënderbeut.  Gjatë kësaj ...

Qamil Alushi: Qazim Shehu - Vitet e humbura

“Vitet e humbura” është një vëllim tjetër me poezi që,në vazhdim të udhëtimit të tij poetik,Qazim D.Shehu u shton trembëdhjetë vëllimeve poetike në këtë gjini,secili në nivel cilësor  në ngjitje, që flet për  pjekurinë artistike të autorit.Në 180 poezitë e përfshira në këtë ...

Pierre-Pandeli Simsia: Vendi ynë i shenjtë, është Toka

Toka, vendi ku ne jetojmë, ku vetë i lavdishmi Zot e ka krijuar me të gjitha të mirat e saja.Nëpërmjet librave të shenjtë, ne mësojmë fjalët, mësimet e të madhit Zot, për t'i zbatuar në jetën tonë të përditshme;Ato mësime të ndritura, të shenjta, që ne i gjejmë, i lexojmë dhe ...

Gëzim Llojdia: Dialog me poetin Sadik Bejko

Poeti  i mirënjohur Sadik Bejko  postoi  diku nga data 10 shtator në  faqen e tij sociale të FB. Këtë shënim të shkurtër, kushtuar  njërit prej poetëve  të qiejve , lirikut më të madh shqiptar Lasgush Poradeci...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese