E diele, 25.08.2019, 12:28 PM (GMT+1)

Search by date: 11/8/2018

Kolë Tahiri: Murat Gecaj nga Tropoja! - Burim fjala, mjalt goja!

Ne librin «Gjurmë nëpër udhë», jetëshkrim, nr.2. Tiranë, 2018, janë perfshirë vlerësimet e kolegeve (shkrimtare, studjues, publiciste, gazetare, mesues etj.), mendimet e autorit te shprehura ne disa intervista si dhe materiale te tjera kuptimplota, (Falnderime, mirenjohje, pershendetje, urime etj,) te ardhura ...

Frrok Kristaj: Lezha - vend i shenjtë i shtetësisë shqiptare

Vepra madhështore e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut, përkatësisht kontributi i tij në çështjen arbëroro-shqiptare - në bashkimin kombëtar, në themelimin e shtetit gjithëshqiptar e shumëçka tjetër, por edhe kontributi i tij në mbrojtjen e vendit, në mbrojtjen e ...

Ion Deaconescu: Poema për Natashën

Shoqes sime, Natasha, e vajtur para kohe, në anën e padukshme të botës, në brigjet e natës pa dritë, gjithë dashurinë dhe mosharresën time. (Autori)Që të arrish në Parajsë, duhet të vdesish nga shpata e dashurisë... Duaj që të mos jesh i vdekur, dhe vdis në dashuri që të mbetesh  ...

Fahri Xharra: Cili ishte Shën Jaku i Gjakovës?

Sikur të qëndronim në një vend, pa lëvizur do të pajtoheshim vetëm me ato që i kemi dhe kërshëria e jonë për diçka më të mirë apo më të përparuar do të ngrysej në atë masë sa që do fillonte “atrofia” e rëndë deri në paralizë të trurit...

Nexhat Halimi: Ah nënë

as sorra ashtin të mos ma tretë në prishtinëikje udhën nënë e lodhur me frymë në fyte shpirtin zgjonim me pikë ujë kroi në kulinë ngjanim në zogj të trembur shtegtarëunë baca metë dhe natyrisht ti nënë...

Blerim Rrecaj: Asgjë e re në Kosova Kompleks

Diku shohim një reklamë me mbishkrimin: "10 vite të ëmbla". Nuk ndalojmë ta shohim se për çfarë bëhet fjalë. Dhe kjo fillimisht ta nxjerr një buzëqeshje të papërcaktuar. Veç një grimë më vonë buzëqeshja mund të shndërrohet në ironiko-sarkastike. Dhe sikur të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese