E diele, 25.08.2019, 12:39 PM (GMT+1)

Search by date: 11/5/2018

Meri Lalaj: Vrasja e Raqi Qirinxhit

Raqi Qirinxhi, profesori i matematikës dhe fizikës në Liceun Francez të Korçës, së bashku me nxënësit e klasës, braktisën mësimet dhe dolën malit për liri duke u bashkuar me çetat partizane. Raqi Qirinxhi ishte një atdhetar i vërtetë, idealist dhe komunist. Ai besonte se ...

Aleko Likaj: Si e vranë Drita Çomon

Arkivolin e ulën për një çast në tokë. Kishin kaluar pragun e një shtëpie, që gjasonte më tepër me një barangë të vjetër, pas postës së policisë së qytetit, ku përgjoheshin prej viteve. Dy gra që lëviznin drejt derës. Njëra prej tyre e mbylli bravën dhe çelësin e futi në ...

Afrim Caka: Ministri Edmond Ademi - i lindur për të qenë tradhtar

Shkrimi im përfshinë, bashkë me gjykimet mbi të. Ҫdo ditë e më tepër bëhej e qartë se në këtë tradhti të re në Ilirid, kinse diçka që duhej të keqpërdorej energjia dhe vullneti shqiptar. Në këtë udhëtim ministri, pengesën më të madhe e kishte kulturën shqiptare...

Nue Oroshi: E duam Evropën deklarativisht por se duam praktikisht

Politikanët shqiptarë në Shqipëri dhe në Kosovë me daklarata janë shumë proevropian madje nuk mundet tua kalon kush për proevropianizëm, por me veprim janë anti evropianët më të mëdhenjë.Sidomos kur kanë të bëjnë më ndonjë gazetë apo revistë Evropiane...

Dedë Preqi: Kush po e degjeneron rinininë e Kosovës?

Imazhi i rinisë së Kosovës, vjen si rrezulltat i përspektivës që ia sjellë pushteti dhe shteti, që në mes këtyre dy poleve, ajo mund të bëhët një shëmbëlltyrë e mirë, apo edhe në të kundërtën e saj. Ideja që ta përvetësosh atë dhe rrolin e saj, është një fitore e madhe e një...

George Seldes: Dita e Armëpushimit, 1918

Historianët, në veçanti ata që e kuptuan dëshpërimin, jetën pa rrugëdalje, të cilën e vuajtën britanikët, belgët, francezët dhe gjermanët duke pritur fundin e katër viteve të luftës në llogore, frikën se do të zgjaste një jetë të tërë, se çdokush mund të vritej ...

Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare

Dita e shtunë ishte ditë feste në Mitrovicë. Te shtatorja e Heroit të Kombit,ishin tubuar disa dhjetra vetë nga  gjithë hapësira shqiptare,te cilëve mbi kokat e tyre,si rreze dielli,u shkëlqenin plisat e bardhë. Kishte mysafirë të veshur  me veshje kombëtare nga krahinat ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese