E diele, 25.08.2019, 01:22 PM (GMT+1)

Search by date: 11/1/2018

Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (26-30)

Pas një muaji ipeshkvi më thirri në kancelarinë e vet. Në letrën e dytë ia kërkonin të thoshte se eshtrat u nisën në fshehtësi gjetiu. Në shenjë kujtimi e lavdërimi, në Romë do t’ia ngrinin lapidarin. Por, nëse nuk i nënshtrohej urdhrit, çarja në mes të Vatikanit e arbërorëve do të ...

Fritz Radovani: 2 nandor 1945 - Zalli i Kirit, Shkodër

ZALLI I KIRIT në Shkoder, jo pak djelm si Ndue Pali ka kalbë në lule të Rinisë. Edhe krimineli Aranit Çela, mik i tiranit Enver Hoxha, jo pak plumba mbas koke ka shprazë aty n’ atë Zall të bardhë si biluri pranë atij Muri Gjakut, rrethues i Rrëmajit...

Dedë Preqi: Laberinthet e gjarpërit

Thojnë, populli bie lehtë në mashtrim, mirëpo jo gjithherë, sepse paqartësia, pakuptimi i një dëshire dhe vullneti, popullin e revolton dhe nuk e lërë të qetë, sepse mashtrimi nuk ia mundëson me krijue hapësirë normale njeriut dhe grupeve njerëzore me veprue permes ...

Blerim Rrecaj: Kalaveshë çastesh me diell...

Çaste pasditeje me diell. Nën hije të një hardhie gjethe shumë e me kalaveshë rrushi. Në oborrin e një ish shtëpi tashmë të shndrruar në kafene e cila mban emrin e një mjeti ndriçues. Në këtë ditë të fundme tetori në të ka shumë njerëz. Mjaft fëmijë të shoqëruar nga prindërit...

Reshat Kripa: Jeta ime

Jeta ime pikë loti, pikë loti e mbuluar,Gjithë brenga, gjithë plagë, plot me ëndrra e kapluar,Sa kam dashur, sa kam vuajtur, jetën time ta ndërtoj,Një demon më thosh gjithmonë, unë do të shkatërroj! Kur i vogël isha unë, ndonjëherë luaja  teatër,Ish pasioni im i parë, pasion si një qiell i kaltër...

Nexhat Halimi: Dy poezi për nënën

ikën ditët javët muajt tufë tufë bie terrka një vit s`je më e unë përjetoj tmerrnatyrisht është e qartë s`kam pse të presai që lind `i ditë patjetër dhe do vdes sillen vetëtimë qiellit e pik mjegull hirikalaja e shkodrës ec vetes udhë ulliriflijohet rozafa e gjiri i ngel jashtë muritt`i rrjedh për fëmijën...

Nebi Dragoti: Kritika ka parim, nuk ka dallime

Kjo është filozofia që i kërkohet shkencës së kritikës: “ Kritika ka parim, nuk ka dallime”. Sa ruhet e zbatohet kjo këkesë tashmë kjo dihet. Dihet, se bëhet kritikë për mikun, mikun e mikut, shokun, shokun e shokut dhe lloj miqësirash e afrimitetetsh në jetën e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese