E merkure, 26.06.2019, 01:50 AM (GMT+1)

Search by date: 1/5/2019

Elvi Sidheri: Luftëtarët shqiptarë në skajet e Rusisë mesjetare

Duke qenë se vitet e fundit po dëgjojmë fort shpesh të përmendet Krimeja, ose zona e Donbasit, që rusët e quajnë Rusia e Re, për çështje luftarake faktikisht, qysh nga aneksimi i njëanshëm rus i këtij gadishulli ukrainas dhe Doneckut e Luhanskut, deri në incidentet e...

Xhelal Zejneli: Protestat e Studentëve - Maj ’68

Në vitet ’60 të qindveçarit XX kishte një numër të madh trazirash studentore në mbarë botën. Më 1964, nga Universiteti Berkley i Kalifornisë nisi të përhapet lëvizja për lirinë e fjalës (Free Speech Movement).  Në ShBA, lufta në Vietnam ka qenë ...

Blerim Rrecaj: Flatrat e fillimvitit

Ditët e fillimvitit janë ditë të përgjumura, dremitëse. 1 janari është i tillë, ku pothuajse çdo gjë fle e kotet dhe kjo gjendje vazhdon edhe në disa orë pasditeje. Vetëm ose me dikë përdore mund të dalim jashtë mureve strehëzash, për të zënë vend te ndonjë hapësirë, ku mund të ...

Skënder Jashari: Deradikalizimi i terroristëve islamik të Serbisë, në Kosovë!

Lufta  kundër  radikalizmit, ekstremizmit dhe organizatave të terroristëve islamik në Republikë të Kosovës, si dhe në gjitha Trojet  Shqipëtare është  specifike! Ashtu siç është  specifike edhe  radikalizimi, ekstremizimi dhe terrorizmi islamik në  pothuajse të gjitha vendet  të  cilat  kaluan nga ndikimi  sovjetik  në demokraci...

Skënder Kapiti: Njëzet vjet Radio Kosova e Lirë

4 Janari i Vitit  2019 shënon 20 Vjetorin e fillimit të transmetimit të fjalës , të thirrjes, të zërit dhe të kushtrimit për liri nga “Radio Kosova e Lirë”, nga fronti i Luftës së Lavdishme të UÇK-së.Kjo ngjarje e madhe që filloi në ditët e para të Vitit të Artë të Kosovës...

Nikollë Loka: Milazim Kadriu - Ata që për liri u flijuan

Në vijim të një tradite të përvijuar ndër vite, për shkak të përpjekjeve të vazhdueshme të shqiptarëve për liri, si dhe të gjendjes së sotme të Kosovës, ku koha e luftës ruan ende gjurmë të freskëta, poezitë me temë nga qëndresa dhe heroizmi shqiptar mbizotërojnë mbi temat e ...

Tahir Bezhani: Simetria organike në poezinë e Lulzim Logu

Poeti i mirënjohur  tropojan,z. Lulzim Logu,në fundvitin që sapo e lamë pas,doli  para lexuesve me librin më të ri poetik ”Akoma hiri im”,libër i përkthyer në tri gjuhë ,greqisht, italisht dhe anglisht. Emri i këtij krijuesi ,tani më është i njohur në gjithë hapësirat e trojeve ...

Hysen Kobellari: Shaban Demiraj - Akademiku ynë i përhershëm

Profesor Shaban Demiraj është figurë e rëndësishme e gjuhësisë dhe kulturës shqiptare; studiues, dijetar dhe edukator shembullor i rinisë, autor i shumë studimeve, librave, artikujve, përkthyes brilant; krijues, udhëheqës shkencor, frymëzues vizionar i njohur dhe i ...

Reshat Kripa: Tërbimi i detit

Kushtuar      ngjarjes    tragjike    të9  janarit 2004  ku   27   persona    humbënjetën për indiferencën e autoriteteve shtetërore. O mor det, det i tërbuar,Çfarë ke që je harbuar?Zemëruar Posejdoni *,Mbretin ** do rrëzojë nga froni...

Gazmend Papa: Kurorë sonetesh

zogu vjen hijes me shpirt të peshkatarite vetëtima krijon vinjeta të paqarta qiellite unë e ndiej në gjëra jehonën e fyellite vigma shpërthen mall në lule të beharit çel pranverë deti përplaset me hov valës e ti lë gjurmë për vijë uji e ndizesh faresë largu derdhet muzikë  bie mbi dritareunë ende prek  në ëndërr gjarprin e fjalës...

Kur të uron Ram Muja i Grisë

I dashur Zeqir!Ky fillim Viti qoftë për Ju një fillim i pa fund i një jete të qetë me shëndet të mirë e lajme të mira për njerëzit që doni e ju duan.Puna dhe jeta juaj janë dhe do të mbeten simbol i shembullit të mirë se si mund të fitosh zemrat e njerëzve pavarësisht ku ata jetojnë...

Kaltërina Meka: Dramë me dialog të rimuar

Drama “Aurora” e autorit të shquar Nexhat Halimi ( publicist, prozator, poet e dramaturg), në mënyrë shumë origjinale-dramatike, shtjellon një ngjarje nga lufta e fundit atdhetare në Kosovë. Në qendër të veprimit është një çift bashkëshortorë me kombësi serbe...

Doli numëri më i ri i revistës Malësia

Doli nga botimi numri trembëdhjetë (13) i revistës për kulturë, shkencë dhe çështje shoqërore Malësia, në Podgoricë, i cili sjellë 30 artikuj shkencorë, recensione dhe mirënjohje. Në këtë numer kanë bashkëpunuar studiues nga  Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Italia, Suedia, Rumunia, Brukseli dhe Mali i Zi...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese