E shtune, 25.09.2021, 03:47 PM (GMT+1)

Search by date: 9/9/2021

Frank Shkreli: Zgjohu shqiptar! Demokracia nuk pret!

Ishte shtatori i vitit 1980. Si shumë udhëheqës politikë amerikanë të periudhës së luftës së ftohtë, edhe ish- governatori  republikan i Kalifornisë, Ronald Reagan mendonte se përhapja e komunizmit kudo në botë, kërcënonte lirinë gjithkund. Gjendja ekonomike në Shtetet e Bashkuara sa vinte e keqësohej për amerikanët e rendomtë...

Elena Kocaqi takon shqiptarët e Ukrainës

Pata kenaqsine te takoj sot nje grup shqiptaresh nga Ukraina, te emigruar para mbi 500 vjetesh, ne fillim ne Bullgari dhe me pas ne Ukraine. Edhe pse kaq larg vendit flisnin nje shqipe te vjeter dhe kemi biseduar ne shqip. Kerkuan te me takonin dhe lash çdo gje per t'i takuar...

Jozefina Topalli: Basha me kujtoi edhe nje here Enver Hoxhen!

Demokrate perjashtoni Lulzim Bashen nga Partia Demokratike!Lulzim Basha ka vite qe punon kundra interesit kombetar dhe ne vecanti kundra Partise Demokratike.Sjellja e tij nuk ka patur kurre lidhje me parimet e vlerat e kesaj force politike .Cdo dite ...

Nikoleta Kovaçi: Histori me vaksine!

Para do javesh shoqerova nje person per ne nje qender shendetesore per tu vaksinue! Sigurisht kisha kuriozitet se ç’a bahet ne procese te tilla! Qendra ishte e vockel! Me nje korridor dah e ma te vockel! Me pak dyer, qe mas tyne presupozohej se kishte sherbim mjekesor!Halli e njejte i ban njerzit shpejt te afrueshem...

Lediana Fratari: Misioni i vështirë i ne demokratëve në stinën e re politike

Nesër hapet legjislatura e re parlamentare. Unë garova, por nuk ia dola të isha pjesë e këtij parlamenti, pjesë e grupit parlamentar të PD-së, që fatkeqsisht, do të duhet të vazhdojë të bëjë opozitën.Megjithatë unë do të vazhdoj të jem një demokrate aktive. Sepse unë jam një politikane e re, që politikën e shikoj si mision dhe jo si vend...

Florim Zeqa: Cila është epoka e ndryshimit!?

Kohëve të fundit nga analist të ndryshëm politikë, kemi dëgjuar duke i ndarë padrejtësisht epokat e zhvillimeve politike dhe shoqërore të këtyre tri dekadave të fundit në vendin tonë: Epoka e Ibrahim Rugovës, Epoka e Hashim Thaçit dhe Epoka e Albin Kurtit, duke aluduar në një qeverisje të gjatë të këtij të fundit!...

Fahri Xharra: Mos krijoni mite nga rrenat e vrasësve

Krimi sa do të që të jetë i përsosur dhe me kujdesin më të madh, krimi i ka edhe të metet e organizimin dhe analistët mediko-juridik, specialistët e shërbimeve sekrete por edhe qytetarët me një nuhatje të lindur mund t`i gjejnë gabimet e përsosmërisë së krimit. Por mvaret se a iu  lejohet të flasin dhe me çka kërcnohen ata...

Albert Zholi: Tomorr Topore - Festivali i 11-ishte një prurje ndryshe ndaj u dënua

Vite të tëra në emigracion ai sërish e ka mendjen në atdhe. Gjen momentin dhe e viziton atë. Në facebook herë pa here hedh kujtime nga TVSH. Sidomos në këtë kohë Pandemie këto kujtime të së kaluarës janë nostalgjike. Ka studiuar në Institutin e Lartë Bujqësor 1964-1969. Zgjodhi me dëshirë këtë degë, që nuk pëlqehej...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora