E shtune, 25.09.2021, 05:29 PM (GMT+1)

Search by date: 9/7/2021

Timo Mërkuri: Anton Nik Berisha dekorohet me titullin 'Nënë Tereza'

Sot Presidenti i Republikës Sh.T. z Ilir Meta në një veprimtari përkujtimore me rastin 5 vjetorit të shënjtërimit të Nënë Terezës i ka dekoruar me titullin e lartë “Nënë Tereza” profesorin e nderuar Anton Nik Berisha. Me këtë rast duke folur për kontributin e Prof. Anton Nik Berisha Presidenti Meta theksoi...

Blerim Latifi: Fëmijëve tanë u mësohej se ata ishin turq

Fotografi e vitit 1972. Nxënës të Shkollës Fillore “Azem Bejta” të Prekazit duke luajtur futboll në orën e Edukatës Fizike. Në prapavijë duket objekti i shkollës së vjetër të Prekazit, e ndërtuar nga pushteti serb në vitin 1927. Gurët për ndërtimin e saj ishin marrë nga kulla e Azem Bejtës, e shndërruar në gërmadhë pas...

Enver Bytyçi: Abazoviçët ndër ne shqiptarët shtohen çdo ditë!

Dje në Cetinjë të Malit të Zi u përplasën dy palë: Kisha Ortodokse e Serbisë e dirigjuar nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nga njëra anë dhe qytetarët malazezë të përkrahur nga presidenti i këtij vendi, Milo Gjukanoviç. Shkak ishte shugurimi i kreut të kishës ortodokse të Malit të Zi. Në shugurimin e tij ishte i pranishëm patriarku serb...

Hasan Hasanramaj: Nëna Terezë e motrat e saja dhanë gjithçka për njeriun skamnor

Në kuadrin e njëzet e katër vjetorit të  vdekjes të Humanistes së Madhe Nënës Terezë  po ia kushtojmë këtë reportazh kushtuar njohurive dhe identitetit te saj, si njeri i kësaj bote për të cilën as filozofët e botës antikë nuk do të mund të jepnin përgjigjen për arsyen që këtë person e ngriti aq lart, e cila arsyen do ta linte të qetë...

Dedë Preqi: Trëndafilja me aromë të këndshme apo të pakëndshme

Njerëzit e pëlqejnë këtë lloj lule edhe pse nganjëherë edhe trëndofili jep mesazhe kontraverse, kur e kuqja kombinohet me të bardhën, apo me të zezën, por shumica e njerëzve e përvetësojnë emrin e trëndafilës, sikurse vjen edhe mbiemri i kryetares së Dhomave të Specializuara në Hagë, zonja Ekatarina Trëndafilova...

Fahri Xharra: E njohim Radovan Zogoviqin?

Serbia i ndaloi të gjitha shkrimet e Radovan Zogoviqit  nga librat  e shkollave të Serbisë. E dini pse ? sepse Mali i Zi u nda nga Serbia.Sa dimë  ne se kush ishte ky njeri ?“ Ekzistojnë popuj, shkarjet historike të të cilëve, herë here edhe fytyrën e zezë popullore ua shërojnë, ua përmirësojnë dhe ua lajnë vjershëtarët e tyre të mëdhenj...

Sabit Rrustemi: Valltari i Karadakut iku në amëshim

Valltari i Karadakut ZIJA ALIU  iku  në amëshim. Duke e përcjellur me dhimbje e lotë kujtojmë biografinë e tij qytetare dhe artistike, të cilën jua paraqesim për kujtesë:U lind më 22 Kallnor (Janar) 1951, në fshatin Remnik, komuna e Vitisë.Përgatitjen fillore, në fshatin e lindjes...

Kadri Tarelli: Libër madhor i autorit Mustafë Ismaili

Para pak ditësh, në fillim të vjeshtës së parë, 2021, erdhi në Durrës Mustafë Ismaili, shkrimtar, poet dhe studiues, nga Presheva, apo nga “Lugina”, siç e thotë ai, sot me banim në Kanada. Njiheshim prej kohësh vetëm nëpërmjet shkrimeve, por kafe dhe bisedë drejt për drejt, ishte hera e parë...

Gjokë Dabaj: Ngjarjet në Cetinje

Arma, me të cilën Sërbia e sulmoi Malin e Zi, është Kisha Pravosllave Sërbe.Priftërinjtë nuk mund as t’i prekësh me dorë, jo më t’i vrasësh.Se ç’është Kisha Pravosllave Sërbe, është shkruar tashmë dhe, kushdo që dëshiron të dijë, mund ta gjejë dh e ta lexojë. Me shenjtorë të...

Luan Kalana: Heronj te harruar

I-Dëshmori  VANGJEL  PALLOJ , heroi i betejes , të Gurit të Kamjes, Pogradec,rënë heroikisht në betejën e përgjakshme me pushtuesit nazit gjerman, dhjetor 1943.qe çau rrtehimin dhe fituan mbi hordhite naziste qe kishin pushtuar vendin...

Eshref Ymeri: Në vijim të shqetësimeve të intelektualit Gjokë Dabaj

Ju kuptoj shumë mirë dhe jam shumë i prekur për të gjitha ato që shkruani në esenë tuaj me titull “Ngjarjet në Cetinjë”, të botuar dje në Portalin  “Fjala e Lirë”. Për fatkeqësinë tonë të rëndë kombëtare, shqiptarët, si pasardhës të Pellazgoilirisë, tradicionalisht kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë varrmihës të vetvetes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora