E diele, 27.09.2020, 01:35 AM (GMT+1)

Search by date: 9/7/2020

Blerim Latifi: Superioriteti etnik mbi atë religjioz

Etnia dhe religjioni nuk janë e njëjta gjë, sidomos në Europën moderne të katër shekujve të fundit.Shteti modern i ka rrënjët në superioritetin e përkatësisë etnike mbi atë religjioze. Dhe dihet se shqiptarët u bënë komb falë këtij superioriteti të vendosur nga sekularizmi europian...

Enver Bytyçi: Kushtetuta e Kaçanikut

Më 7 shtator 1990 deputetët e Republikës së Kosovës miratuan në ilegalitet kushtetutën e parë demokratike, me të cilën Kosova jo vetëm shpallej shtet sovran dhe i pavarur në kufijtë e saj, por edhe sanksionoi se "Kosova është shtet demokratike i qytetarëve të saj"!Ajo kushtetutë i bëri me dije faktorit shqiptar dhe ndërkombëtar se...

Blerim Rrecaj: Meny e ditëve që sapo shkuan

Jeta rrjedh si lum fjalish që ku do na hedh se çfarë na sjell kushedi, ku ta dijsh. Dhe ca shënime personale me pak rreshta e ca fjali po i thur për vete e për ju, sa më qartë e sa më shkurt.Fillojmë me një piknik familjar me fli e prodhime të zgjedhura vendore nën hijen e mollës së egër në mes lugut të gjelbër të...

Fritz Radovani: Një ndër letrat e At Gjergj Fishtës

Edhe pse Poeti ynë kje Frat i zdathun, kur shkoi n’ Amerikë,  Ai, atje u prit me nderime të mëdha si Poet Kombtar.Takimet e At Gjergj Fishtës O.F.M., me zemer të hapun dhe të gjakosun me Fratin e Washingtonit, At Godfried Shilling, si dhe takimi i Tij edhe me Senatorin katolik Henry Cabot Lodge...

Edison Ypi: Zoja Shkodër

Nuk ka shi e breshër, ngricë e dimër, verë e vapë, me të ndal me shku me pa Zojën Shkodër.“Udhëtar i vërtetë është ai që niset dhe nuk e di për ku. Udhëtar i përsosur është ai që niset dhe ka harru prej ku është nisur”. Të dyja i provon vajtja n'Shkodër...

Ndue Ukaj: 'Me kombin nuk bëhet demagogji'

Duke i lexuar interpretimet e shkreta politike që bëhen ndër shqiptarë rreth marrëveshjes që u nënshkrua këto ditë në Shtëpinë e Bardhë - në shtëpinë më të fuqishme politike në botë - m’u ndërmend një intervistë e Ibrahim Rugovës,  e vitit 1991, dhënë gazetës Ora, ku ai thoshte...

Albert Zholi: Këngë me Superpozim dhe pa tekst

Sipas trumbetimeve të vetë këngëtarëve duket se kënga shqiptare po kap majat por në fakt muzika shqiptare është në krizë. Fillimet e demokracisë sollën një vërshim të paparë këngëtarësh ku s’u dihej fillimi dhe sot s’ka se si të dihet fundi. Filluan lloj lloj rrymash të panjohura muzike (këngësh) që më parë nuk ekzistonin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora