E diele, 27.09.2020, 02:13 AM (GMT+1)

Search by date: 9/2/2020

Vildan Sharra: Lufta për Vlorën

3 Shtator 1920, populli shqiptar perjetoi nje nga ngjarjet me te shenuara ne historine e tij , clirimin e Vlores nga pushtuesit italiane. Lufta per Vloren, ishte nje fitore e madhe ushtarake kunder nje nga shtetet me te fuqishme te kohes. Ne te njejten kohe kishte vlera te medha morale, politike dhe ideollogjike ne...

Reshat Nexhipi: Familje si e Qiriazëve rrallë gjendet

Kishin 10 fëmijë: 6 djem dhe 4 vajza. Maria, nuk lejonte në shtëpitë saj të flitej gjuhë tjetër, përveç shqipes. Pritte dhe përcillte vetëm patriotë shqiptarë, prandaj dhe emri i kësaj familje u vendos në piedestalin më të lartë të historisë kombëtare, pas asaj të Frashërinjëve,  me të cilën...

Vangjush Saro: Privilegjet si krim…

Çka do të përpiqemi të themi në këtë shënim, është një ndër problemet e rënda që kemi aktualisht; dhe përballja me të, na çon në një nga alternativat ku mund të shikojmë e besojmë për ndonjë ndryshim a përparim të vendit. Është shumë e thjeshtë: pjesa e privilegjuar e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë po ushtron pushtet...

Pierre-Pandeli Simsia: Mall fëmijërie!

Murat Çelepias, ose shkurt, Çelepias, quhet zona që nga hyrja e qytetit Berat e deri tek Ura e Gorricës.Çelepiasi shtrihet rrëzë kodrës së gjelbëruar me pemët e pishave të Kalasë së Beratit e deri përgjatë bregut të Lumit Osum.Çelepiasi, në kohën e fëmijërisë, rinisë sime...

Timo Mërkuri: Drejt Vlorës shkohet me këngë

Kështu, me këngën “Moj Vlorë e bukur në gropë/moj Vlor-o” në gojë u nis drejt Vlorës më 1920 çeta e Pilurit  nën komandën  Kapedan Kolë Mërkurit për të “hedhur italianët në det”. Se drejt Vlorës vetëm me këngë në gojë mund të nisesh, vetëm kështu ka lezet.  Dhe “lezeti” sa vjen e rritet kur...

Florim Zeqa: Ta marrim të mirën, ta hudhim të keqen!

"Kemi përjetuar tortura të rënda në stacionin policor në Klinë (23 shkurt 1993), na kanë goditur me tyta pushkësh dhe mjete tjera të forta në të gjitha pjesët e trupit, por të gjitha i kemi përjetuar më lehtë sesa sharjet dhe fyerjet në baza kombëtare, dhe prapë duronim në pamundësi për të bërë gjë. Në atë moment jam betuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora