E shtune, 25.09.2021, 04:19 PM (GMT+1)

Search by date: 9/13/2021

Emine S. Hoti: Respekt dhe nderim për mikun tonë të paharruar Prof. Murat Gecaj

Njeriu i ndritur rrezon me shpirt engjëlli nga qielli. I tillë ishte edhe baca Murat Gecaj. Shokët, miqtë, familjarët, nxënësit, e gjithë bota arsimor e kulturore shqiptare e kujton me krenari, ndërsa janë me dhjetëra ata që shkruajnë e shprehin respektin dhe mirënjohjen për përkushtimin dhe veprën e tij publicistike...

Edison Ypi: Sala të bën Selam

S'ka rëndësi si e ke emrin, Hasan, Hysen, Skuth, Zgjebs, Surratmut apo Turiqen. Sala njësoj të shtyp. Sala njësoj të zhduk. Sala njësoj të bën Selam.Mund të duket se Sala nuk të bëri Selam, por, ta zemë, Alekum, pra diçka të shenjtë. Gabohesh...

Blerim Latifi: Historia e një gryke

Lugina që shihni në fotografi shënjon kufirin që ndan rajonin e Drenicës nga ai i Mitrovicës. Nëpër të kalon rruga që shpie nga Mitrovica në drejtim të Pejës. Është një luginë e vogël, që në pranverë të mahnit me panoramën e bukur, ndërsa dimrit të shkakton një ndjenjë të vogël mërzitjeje, me pamjen e zymtë të malit të zhveshur...

Frank Shkreli: Shqipëria pa ambasador në Vatikan, pse?

Javën që kaloi, u shënua 30-vjetori rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Republikës së Shqipërisë dhe Vatikanit, me 7 shtator, 1991.  Njëkohësisht, ky vit shënoi gjithashtu edhe 300-vjetorin e vdekjes së Papës Klementit XI me origjinë shqiptare, nga ana e babait, i njohur ndryshe si Gjon Françesk Albani...

Timo Mërkuri: Filiza poetik me rrënjë te eposi

Në një nga vizitat në Galerinë e Arteve Tiranë në vitin 1976  një skulpturë në mermer e Bajram Currit më tërhoqi vëmëndjen kaq shumë sa që ftova edhe shokët e mi studentë të shpërndarë nëpër ambientet e Galerisë që afroheshin e ta shikonin. Shpresoja ta shikonin me syrin tim dhe të përjetonin emocionet e mia...

Ajne Iberhysaj: Përtej më djegë një varg

Përtej, përtej dritës krahët i hapDielli i zhurritur e djeg edhe vetenPërtej pritjes e ikjes këta mbesimKurrë nuk u puqëm me të vërtetën. Drejt  teje vij me syrin etur  Përtej më vjen si një siluetë pamjeMalli m’i kall fluturat e barkutPërtej teje  gjithë jetën mbeta...

Albert Vataj: Homazh për Odhise Paskalin

“I urituri” është vepra e parë në skulpturë e Odhise Paskalit dhe një nga kryeveprat e skulpturës shqiptare. U realizua në 1924 në Torino. Deri në 1939 vepra gjendej në Pallatin Mbretëror. Më pas u mor nga Italianët si plaçkë lufte dhe ende gjendet atje.Për këtë vepër me vlerë vet Odhise Paskali ...

Kasam Shaqirvela: Dallgë ndjenjash

Palosen si palë flamurindjenja të dallgëzuaradhe vijnë si bibliotekëfjalësh të pathëname ngjyrë gjaku e dheupërtej ndrydhje mendimeshe qepje gjuhësh fjalëshumënga fakirë punëlumë...shkurtohen shtate mëmëdheuseç bulojnë kërkesatndër fate të prera...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora