E premte, 21.02.2020, 12:52 PM (GMT)

Search by date: 9/12/2019

Alma Lama: Pse duhet të shqetësohet Prishtina nga takimi i Vuçiçit me Papën

Gjuha e simboleve dhe gjuha e detajeve në diplomaci ka vlerë të madhe. Në takimin e tij me presidentin serb, pavarësisht të gjitha gjërave që janë folur, Papa Francesku, nëpërmjet dhuratës, i ka shprehur Vucicit qëndrimin e Selisë së Shenjtë: ne kërkojmë nga ju që të ndërtoni paqen me ata që nuk e keni, sidomos me Kosovën...

Gani Mehmetaj: Pse duhet ta shpërblejmë Serbinë me territore të Dardanisë?

Sepse ushtarët e policët e tyre përdhunuan e pastaj masakruan mijëra gra e vajza tona? Sepse vranë foshnjë, fëmijë, gra e burra të pambrojtur? Sepse kryen gjenocid të paparë ndaj popullatës shqiptare në Dardani? Sepse as pas njëzetë vjetësh nuk u përkulën para varreve të viktimave të tyre, nuk i kërkuan falje kombit tonë...

Zymer Mehani: Poezia e Ali Podrimjes

Podrimja me plot të drejtë konsiderohet, një ndër poetët më të shquar shqiptarë dhe më përfaqësues në botë. Kryetemë e poezisë së tij është dashuria për jetën dhe atdheun, shpresa për një jetë më të mirë, që përbën kushtin ekzistencial të metaforave, epiteteve dhe thënieve në ...

Timo Mërkuri: Balada e murimit në Urën e Artës

Në një krahasim mes  variantit grek dhe variantit shqiptar[1] të kësaj  balade, konstatojmë nivele të ndryshme të pasqyrimit dhe  trajtimit të elementëve të saj thelbësorë.a)-  Te variant shqiptar ndërtimi i urës bëhet  nga tre vëllezër… Tre vëllezer kaha Lluri: /ki Panua, ki Mihal Guri...

Blerim Latifi: Zani im do të jetë zani juaj

Të nderuar qytetarë të Kosovës!Ata që më njohin dhe ata që më kanë përcjellur në shkrimet dhe qëndrimet e mia publike, e dinë se :Unë e them, atë që e mendoj!Unë e mbroj, atë që e besoj!Dhe ajo në të cilën besoj është Atdheu Ynë i Përbashkët, Kosova...

Luan Kalana: Shqiptarit...-s'ia ha qeni shkopin

-Në aksionin e madh gjuhesor ne vitet'70,për krijimin e Gjuhes letrare kombetare Shqipe,krahas spastrimit nga fjalët dhe emrat e huazuara të gjuheve te huaja, ishte dhe mbledhja dhe evidentimi i shprehjeve te rralla te vjetra popullore(frazeologjike) shqipe...

Fatmir Halimi: Dibran Fylli - Tokë e mbjellë me varre

“Tokë e mbjellë me varre“ është një titull shumë i fuqishëm fiksional e artistik, kurse përmbajtja e librit paraqet një realitet të tmerrshëm e shumë të hidhur për popullin shqiptar.Autori Dibran Fylli në këtë libër publicistiko-historik, që ende është në dorëshkrim, trajton ngjarjen më të lavdishme të popullit shqiptar...

Përparim Hysi: Një roman që mbetet aktual

Sado që"vallen e krijimtarisë",PETRAQ JANKO PALI,  ka filluar ta"kërcejë" në vitet e postdemokracisë,për arsye "subjekitve", mund të them pa mëdyshje: ka emrin e tij në fushën e krijmtarisë letrare dhe , po të vjedh një term nga fusha militare,PETRAQ JANKO PALI, është...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese