E shtune, 25.09.2021, 04:00 PM (GMT+1)

Search by date: 9/11/2021

Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji

Curraj i Epërm. A keni dëgjuar për këtë vend magjik andej nga shtrihen Alpet Shqiptare?!Cilido që e ka dëgjuar i shkon mendja të udhëtojë në një botë të largët legjendash, të një Shqipërie që fsheh e hap para syve monumente madhështore të Natyrës.Vetëm një shtysë, si pasioni i udhëtari...

Kozeta Zylo: Kur vjen 11 shtatori në New York

Në çdo 11 Shtator Amerika përkujton me dhimbje tragjedinë më tronditëse që ndodhi në zemër të botës, në Manhattan, të shkaktuar nga terroristët botërorë.Këtë vit është 20 vjetori, ku katër avionë u rrëmbyen nga grupi radikal islamik Al Kaeda dhe shkrumbuan dy kullat binjake qendrat më të mëdha tregëtare botërore. 3,000 njerëz...

Blerim Latifi: Lufta kundër skenarit të errët antishqiptar nuk është fituar ende

Pas 11 shtatorit 2001 kryetema e politikës ndërkombëtare ishte bërë lufta kundër terrorizmit. Në atë kohë shërbimet serbe të inteligjencës menduan se ishte momenti i volitshëm për ta shkatërruar imazhin e Kosovës duke e paraqitur atë si tokë pjellore për aktivitete terroriste. Që kjo të arrihej duheshin bërë gjëra konkret...

Skender Jashari: Reflektimi i akteve terroriste islamike të 11 shtatorit 2001 në Luginë të Preshevës dhe propaganda pro-talebane e policisë së Serbisë

Përkundër që kisha lexuar dhe dëgjuar për shumë hoxhallarë bashkëpunëtorë të Serbisë dhe hoxhallarë të ushtrisë së Serbisë, që kishin islamizuar përdhuni të parët e familjes time dhe bashkombasit në Luginë të Preshevës, veçmas kriptokatolikët(Laramanët) e Karadakut të Luginës së Preshevës, të islamizuar pas pushtimit serb...

Rosela Gjylbegu: Në këtë jetë, asgjë nuk ndodh rastësisht

Pas sulmeve të 11 Shtatorit 2001, një zyrë që kishte nëpunësit e saj në World Trade Center, i bëri një ftesë të pazakontë punonjësve të tyre të mbijetuar që të tregonin më shumë rreth eksperiencave të tyre....Shumica e këtyre njerëzve kishte mbijetuar falë detajesh e motivesh që vetëm kur i lexon i beson njeriu...

Bardhyl Mahmuti: Dialogu me Serbinë dhe çështja e arkivave

Kriminelët e regjimit të Beogradit që kryen gjenocid në Kosovë e dinin fare mirë se nëse nuk arrihet të dëshmohet qëllimi për të shkatërruar tërësisht apo pjesërisht shqiptarët e Kosovës, asnjë arsyetim ideologjik apo politik nuk është i mjaftueshëm për ta kualifikuar krimin si gjenocid. Për këtë arsye, strategjia...

Prend Buzhala: Toptani ose nënshkruesi i bashkimit me Serbinë, Vulin dhe Biserko

Diku para gjashtë vjetësh, në shtypin serb jepej një lajm dhe deklaratë e Aleksandar Vulin-it (sot ministër i punëve të brendshme i Serbisë), se si po vendoste kurora me lule për heronjtë serbë "të vrarë në Luftën e Parë Botërore dhe një miku të popullit serb, shqiptarit Esad Pashë Toptani në ushtrinë serbe...

Enver Bytyçi: Një polemikë miqësore me talentin Adi Krasta!

Në një koment relativisht të gjatë Adi Krasta ka trajtuar temën e bashkimit kombëtar dhe nuk pajtohet me idenë e disa personazheve publike që Kosova të shkojë drejt një statusi austriak në raport me Shqipërinë. E thënë ndryshe, Krasta shfaqet tejet i shqetësuar për faktin se Shqipëria dhe Kosova po largohen nga njëra-tjetrën dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora