E marte, 25.02.2020, 03:07 PM (GMT)

Search by date: 8/21/2019

Ndue Ukaj: Duke folur më shumë për vlerat e luftës, i kemi vyshkur vlerat e lirisë

Tash e njëzet vite, protagonistët e luftës, të veshur me uniforma politike dhe pushtet politik, bashkë me media të shumta shërbyese, e kanë orientuar opinion publik kah vlerat e luftës dhe kësisoj kanë pamundësuar që populli i Kosovës të ushqehet me dashurinë për lirinë, që është thelbi i ekzistencës njerëzore dhe për ç'gjë bëhet lufta...

Dedë Preqi: Infrastruktura e Kosovës me projekte pro-erdogane

Vërehet prirja e një vazhdimësie tragjike e prezentimit të fatit të shqiptarëve të Kosovës dhe të tjerëve në pëgjithsi, që sinjalizohet edhe pas shumë shekujve, përmes planeve dhe programeve që i ka të projektuara shteti i Turqisë, me kryetarin e saj Erdogan, me qëllim, për ti kthyer edhe njëherë ato vende si trofe dhe prona të veta...

Kalosh Çeliku: Unë mes faqeve të librit e kërkoj varrin tim

Unë, kur të ik nga kjo botë me lule“Xhehnemin” e pash përsëgjalli. Zjarr.Edhe, vetë dua të ik me gjithë plehëra:Mos më lani! Pastroni për “Xhehnet”Në varr më shtini me gjithë pleshta! Morra!Këmbekokë t’i djeg me zjarr “Xhehnemi”Atdheun, ta shpëtoj nga Dexhalli. “Harami...

Neki Lulaj: Po vjen Ahmet Delia!

Hej, ta lumsha zemrën sa shkëmbi, Ahmet Delia!Bash si stërralli që me xixa zjarri ndizetMe ty e di fort mirë ku e ka gurrën liriaMe ty ia njoh regëtimat e zemrës Kosovës martire...

Sevdail Hyseni: Kur lëmshit politik nuk i gjendet fija

Spektri politik shqiptar, në rajonin e Luginës së Preshevës, merr pjesë aktive në tri palë zgjedhje: lokale, qendrore e nacionale, participin në njëfarë mënyre në jetën institucionale të Serbisë, duke i jetësuar në praktikë ligjet e shtetit ku vepron edhe pse shumë projekte vitale kanë ngecur në gjysmë të rrugës, jo më pak se 27 vjet: Referendum...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese