E shtune, 25.09.2021, 07:34 PM (GMT+1)

Search by date: 7/7/2021

Kozeta dhe Qemal Zylo: Lamtumirë poet i ndritur Petrit Ruka

Një lajm shumë i dhimbshëm tronditi sot botën e letrave shqipe si dhe gjithë lexuesit brenda dhe jashtë Shqipërisë, për humbjen e parakohshme të lirikut dhe kineastit të shquar tepelenas, Petrit Ruka.Në homazh të tij po sjell intervsitën dhe komunikimin tonë poetik para intervistës...

Nafi Çegrani: Gjokë Martini në Detroit të Amerikës!

Aktualisht në zonat me popullsi më të madhe e amerikanëve me prejardhje shqiptare janë New York  City, Detroit, Boston, Chicago, Connecticut, dhe New Jersey.Ndër vite, popullsia shqiptare në SHBA është përqëndruar kryesisht në disa vende. 62,000 shqiptaro-amerikanë janë të vendosur në New...

Dedë Preqi: Shën Klarku, mbrojtësi i popullit të Kosovës

Njëri ndër këta shpëtimtarë është edhe Wesley Clark, është gjenerali amerikan i cili në vitin 1999, udhëheqi fushatën ajrore 78 ditëshe të Aleancës së NATO-s, kundër ushtrisë dhe milicisë së Serbisë të Millosheviqit, për të parandaluar asgjësimin dhe shfarosjen e popullit shqiptarë në Kosovë...

Edison Ypi: Shko në Lapardha

Njëri nga familjarët mezi pret rastin me të ngul një sqepar në kurriz.Duan me të fut urgjent një chip nën lëkurë me anë të vaksinës.Vendin e punës do me ta zën patjetër një bangladesh.Largoju këtyre tmerreve.Shko në Lapardha.Jo nga Lushnja. Rruga për Lapardha nga Lushnja është plot me...

Kastriot Myftaraj: “Niko” në Shqipëri dhe “Nazmi” në Turqi

E kisha marrë si anekdotë kur e dëgjova se Ministri shqiptar i Mbrojtjes me emër të krishterë apostullor “Niko” në Turqi paraqitet me emër musliman si “Nazmi”, duke thënë se në familjen e tij kanë një traditë të emrit të dyfishtë që nga koha osmane. Por një ngjarje e ditëve të fundit më krijon bindjen se kjo gjë është e vërtetë...

Kalosh Ҫeliku: Tri nuse m’i shtinë në koçi dhe te pragu i shtëpisë vënë pusi

Edhe, sipas komunikimit përmes  E -mailit dhe mesazheve me Hënoren, poezi të cilat nuk do t’i publikoj në këtë Libër, shkaku ruajtjes të identitetit të Poetes, që poezia patriotike dhe Dashuria për “Atdheun, Burrë pa Grua” e kishin sjell në depresion të thellë shpirtëror, dëshprim edhe buz varrit duke menduar ditenatë...

Idriz Zeqiraj: LVV trshëgoi ''tokën e djegur'' nga paraardhësit

Thonë se 100 ditëshi është i mjaftueshëm, për të vlerësuar qeverisjen e një partie apo koalicioni. Ndoshta, në kushtet normale, kur qeveria apo qeveritë paraprake, kanë lënë një trashëgimi, në mos të mirë, të paktën, brenda normales. Por, në rastin konkret, kur gjithçka ka qenë rrënuese, jo vetëm në aspektin ekonomik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora