E shtune, 06.06.2020, 02:19 PM (GMT+1)

Search by date: 6/6/2019

Hazir Mehmeti: Vdes miku i madh i shqiptarëve, diplomati austriak, Albert Rohan

Në moshën 83 vjeçare Vdes diplomati i lartë austriak Albert Rohan. Ai ishte sekretar gjeneral në Ministrinë e punëve të jashtme dhe një varg detyrash të nivelit ndërkombëtar duke dhënë kontribut pozitiv në rrjedhat e politikës globale. “Albert Rohan, që në vitet 1990 si diplomat me ndikim është përqendruar në politikën e Ballkanit ...

Ndue Lazri: Atdheu fillon tek gjuha

Jo rastësisht drejtuesit e shoqatës “AssoAlbania” dhe shkolla shqipe “Udha e shkronjave” në Asti e kanë zgjedhur jo thjeshtë si sllogan, por si credo të punës së tyre thënien: “Atdheu fillon tek gjuha”. Dihet që jo rrallë përgjatë historisë parimi i gjuhës së folur është përdorur edhe për caktimin e kufinjve të shteteve të ndryshme. Por në rastin ...

Alfred Papuçiu: Kujtimi i mirë për një njeri të thjeshtë

Pse kaq shumë njerëz kanë frikë të thonë një fjalë të mirë? Disa urrejnë në vend që të kënaqin dikë; të tjerët kanë frikë të thonë shumë; ata kanë frikë të arrijnë së pari; ata që përsërisin atë që të tjerët mund të kenë thënë tashmë. Me një fjalë, ata kanë nevojë për ...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës (2)

Vajtoret[1] në Toskëri duhen parë dhe vlerësuar si një institucion i pavarur nga shteti, feja, nga mardhëniet krahinore apo ndërkombëtare etj. Ato janë njësojë si “priftëreshat” e Dodo-nës, të përkushtuara vetëm ndaj Zeusit.. Ato kishin mardhënie vetëm me Zeusin, porositë e tij zbatonin dhe vetëm atij i jipnin...

Gani Mehmetaj: Mërgata e re dhe mërgata e moçme-Shepparton-qyteza e korçarëve!

Sa shqiptarë ka në Australi? Është vështirë të thuhet. Pas Luftës së Dytë Botërore erdhën tre breza emigrantësh në kontinentin "kokëposhtë", sikurse quhet ndryshe Australia. Brezi i parë ishin emigrantët politikë: nacionalistë, luftëtarët e Ballit Kombëtar, kundërshtarët e vëllazërim-bashkimit me serbë...

Frank Shkreli: Këndon Lahuta e Malësisë në Washington

Ambasada e Republikës së Kosovës në Washington DC, organizoi të martën mbrëma një mbrëmje artistike për të shënuar 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës. Në nj njoftim të shkurtër në faqen e rrjetit shoqëror, Facebook njoftohet se, Mbrëmë, Ramë Lahaj magjepsi audiencën në Washington...

Mustafë Ismaili: Muharrem Xhaferi - Shpella e qoftëlargut

Krijuesi ynë, Muharrem Xhaferi autori i katër veprave ne prozë, publikut lexues i paraqitet me një libër të ri me romanin, “SHPELLA E QOFTËLARGUT”.Gjatë krijimit pra duhen edhe përpjekje të mëdha. Duhet të jemi aty me vëmendjen e ngjarjes. Atje ku ka konflikte dhe sherre është ndjenja e urrejtjes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora