E merkure, 19.02.2020, 10:14 PM (GMT)

Search by date: 6/29/2019

Fritz Radovani: At Anton Harapi - Një lot e nji betim

Çerçiz e Muço, dy fjalë ka me ju Shkodra kreshnike, këtu në log të kuvendit, para se të ndaheni.Doni t’a leni Shkodren, të shkoni e të pushoni atje, ku së pari keni pa t’amblat rreze të diellit, ku, si filiza të shëndoshtë, gëzueshem e rritët shtatin, atje prej kah Shqipnia u qiti edhe u ndriti!...

Ndue Ukaj: Degradim!

Shqiptarët, më shumë se kurrë sot kanë nevojë të ndalen dhe të mësojnë nga personalitet kombëtare, nga të tillë që vërtet treguan dashuri për Shqipërinë. E Konica qe një i tillë. Ai qëmoti na këshilloi:“Të përpiqemi me të gjitha forcat tona të shërojmë shqiptarët nga dashuria për individët...

Kadri Tarelli: Një përmendore për Shmilin

Si fillim përshëndes autorin Agim Qoku, që ka pasur, guximin, durimin dhe këmbënguljen për ta nisur, e më pas për ta bitisur librin “Shmili në rrugëtimin e tij”, me vlera njohëse dhe studimore, duke ngritur një përmendore për këtë fshat në zemër të Çermenikës.Autorët që nisin e shkruajnë histori...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (2)

Ora kishte kaluar dy pas mesit të natës. Një trokitje e fortë u dëgjua në portë. Nënë  Gjyla u ngrit dhe ashtu e përgjumur u afrua duke pëshpëritur me vete:- Kush do të jetë ky i uruar që na shqetëson në këtë orë?Nuk kishin më shumë se dy orë që kishin rënë dhe ishin ...

Fatmir Çitaku: Mëmëdhe

Ty! Tokë shqiptare ty mëmëdheu imrreze djelli mbi kalat e larta t'guritfjalë e bes e dhen djal pas djalitë bashkuar pranè Flamurit Ty! Moj nëna e lindjes së Shqiponjessy hapur lartë që fluturon mbi tokat shqiptareNën qendres te pragu i votres qe rrite djemet...

Demir Krasniqi: Gjashtë ditë e gjashtë net të lidhur për një lisi

Hej , më 1999 – të ,Në bjeshkë të Istogut , është bërë  krim i rëndë !Hej , tmerri i vërtetë është bërë mbi dy shqiptarë –Që mbi ta  ushtruan  serbët paramilitarë !            Refreni :            Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të  lidhur për një lisi –Mbajtën  dy shqiptarë , nja  dy burra fisi !...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese