E hene, 13.07.2020, 01:27 PM (GMT+1)

Search by date: 6/26/2020

Prend Buzhala: Turma kundër turmës

Kur njëri-tjetrin e defaktorizojnë, atëherë vetvetiu defaktorizohet edhe shteti.Të yshtur nga diskursi sulmues, me fakte e pa fakte, aty sigurisht që frymëzohen nga I Pari i tyre e nga partia e tyre... Nuk po i përmendi faktet (bizare), se si ndonjë forcë politike me vlerë e Kosovës (që ka ndihmuar Kosovën në Evropë...

Gjekë Gjonaj: Rikthehet koronavirusi në Malësi

Komuna e Tuzit prej sot është rikthyer  në hartën e Covid-19  pas diç më shumë se  dy muaj pa asnjë rast. Aktualisht në këtë komunë, e cila në fillmet e shfaqjes së kësaj sëmundje vdekjeprurëse në Mal të Zi, , qëndroi në izolim të plotë gati një muaj,  është vetëm një person  aiktiv i infektuar me ...

Remzi Limani: Zëri i arsyes për t'i kënduar dhimbjes

Qëmoti, mes thirrmave të njeiut përi Liri dhe krrokamave ogurzeza të sorrava mbi Dardani, shfaqej zëri i një zonje veçane, e cila në format ndër më të ndryshmet rrahu kambanat e ndryshkura kohësh, për ta kuptuar shurdhimën e ngulfatur në arzën e fytit të fjalës shqip...

Atdhe Geci: Lufta, vendlindja e Shtetit të Kosovës

Kosovë, shumë histori betejash kanë rënë mbi tydhe sa ëndërra njerëzish janë djegur për këtë tokëpër këtë qiell dhe për këtë ujë dhe për këtë diellhej, me flamur Kuq e Zi i bëmë tëra betejat e luftësNë vendlindjen tonë prej 54 shkronjash pellazgerilindëm me 36 shkronja të Alfabetit të Manastiri...

Demir Krasniqi: Nezir Shurdhani – dëshmori i kombit

Me mall e kam rrokë , o, çiftelinë në dorë –Dua të këndoj këngë për një dëshmorë !Për një patriot , një bashkëveprimtarë ,Për një atdhetarë dhe bashkëluftëtarë !...            Refreni:            Po uron Kosova , po uron Gjilani ...

Neki Lulaj: Thes i vjetër

E arnuar ngadalë me arna prej letreU shkrumbuan zhelet-leckat e harruaraPo fluturoj sipër globit me krahë ndër dete.Pse kjo botë me kaq pabesi e ditëzjarrmuara. Pse vallë kjo botë nuk është gjë tjetërVetëm mashtrim,  fjalë e përçarje?Nuk e njoh dot këtë glob për para etur...

Fritz Radovani: Epitafi mbi vorrin e Gjuhës Gegnishte

Epitafi mbi vorrin e Gjuhës Gegnishte mbyllet me këto fjalë: “Kongresi i Drejtshkrimit ishte një fitore e vijës marksiste – leniniste të PPSH për zgjidhjen e drejtë të problemit të gjuhës sonë letrare kombtare. Ai ishte shprehje e dashurisë së thellë të gjithë popullit shqiptar për gjuhën e vet amtare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora