E premte, 21.02.2020, 10:50 PM (GMT)

Search by date: 6/23/2019

Pëllumb Gorica: Dumrea, një perlë e vetë Zotit!

Ca sy të kaltër, rrethuar me gjelbërim, ka kohë që e shikojnë qiellin dhe shkrihen së bashkë me të. Nuk janë sy, njerëzor, por të 84 liqeneve karstike të Dumresë. Emocione të mëdha të mbërthejnë kur je pak çaste mbi to, dhe pa ngurruar i quan perla të dhuruara nga vetë Zoti...

Xhelal Zejneli: Almiri i vogël rritet në zemrat e çdo njeriu human

Më 25 qershor të vitit 2016, personi i quajtur BobanIliq, e shkeli me paramendim fëmijën 4-vjeçar, Almir Aliun. Tragjedia ndodhi në Kumanovë.Në përputhje me nenin 123 paragrafi 2 pika 3 të Kodit penal të Republikës s Maqedonisë, vrasjen e Almirit të vogël nga vrasësi BobanIliq, organet e drejtësisë e...

Ndue Ukaj: Balta primitive ballkanike

Që tri dekada formalisht e kemi përqafuar demokracinë e rendin perëndimor dhe jemi shkapë nga barbaritë komuniste.Por ku jemi sot?Sjelljet e politikës shqiptare vazhdojnë të jenë foshnjore, në Shqipëri e Kosovë, kurse gjuha e tyre, duket sikur thotë se demokracia ...

Florim Zeqa: "Lidhja" që po e rrënon në themel LDK-në e Rugovës!

Transformimi paradoksal i LDK-së në "Lidhja", paraqet shkëputjen nga vizioni politik i Ibrahim Rugovës, paraqet shkëputjen nga historia dhe tradita demokratike e tri shkronjave të arta LDK, ku vlerat u zavëndësuan më antivlera, morali më imoralitet, drejtësia më padrejtësi, besa më tradhëti...

Zymer Mehani: Dua ta prek atë kurorë

Qetësia përhapetNë të sajën zbrazëtirëE Ty, Lulëkuqe e LlapitE kësaj Toke të dëlirëTë kujtoj me mallTë kujtoj me dëshirë Si Ylber shumëngjyrëshN’qiellin zbukuruarSeç u shfaqe Ti-Moj vashë e bekuar...

Përparim Hysi: Distikë të një burri të moshuar (2)

41.Njoh vetëm pushtetin mbi vetePushteti "tjetër",më bën  me ethe. 42. Demokracia është e bukur dhe të gjithë e duamAnarshia e bën pis demokrracinë dhe mbi të hedh katran. 43. Berisha-autokrat dhe Nano- liberalDhe Shqipëria shkoi në djall...

Sevdail Hyseni: Sojsëzi

Populli e thotë bukur shpesh,-Dreqi s’ka dhen e shet lesh!Shet ore laneti - qoftëlargu,Sepse “malli” i vjen te pragu! Krejt në rregull ç’i ka hije,N’formë dhurate po për besë!Prapa tij ndonëse fshihet,Një botë plot me interes!...

Murat Gashi: Bota poetike e Nexhat Elshanit

Libri poetik “ Engjëjve të Mi “ i poetit Nexhat Elshani, eksploron në letërsainë shqipe, si një kërkesë e subjektik lirik duke mbushur frymë dashurie ndaj shoqërisë, ndaj vetes dhe ndaj atedheut, dhe një brengë poetike këtij subjekti lirik. Që nga titulli i librit me poezi Engjëjt e mi, i autorit Nexhat Elshani, hap një horizontë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese