E merkure, 11.12.2019, 09:38 PM (GMT)

Search by date: 6/19/2019

Saimir Lolja: Shteti i njerëzve

Liria e njeriut (jo e ariut) është hapësira midis të drejtave dhe përgjegjësive të tij. Domethënë liria e njeriut ka kufi të poshtëm e të sipërm, kurse liria e ariut nuk ka kufi të sipërm. Demokracia është liria e njeriut (jo e ariut) për të votuar i lirë dhe shprehur mendim të lirë brenda kufijve të lirisë së njeriut. Demokraci nuk domethënë...

Frank Shkreli: Nuk dua të ndjell zi, por...

Shumë vërejtës dhe ekspertë, brenda dhe jashtë Shqipërisë, e konsiderojnë gjëndjen e sotëme politike në Shqipëri, por edhe në Kosovë dhe si rrjedhim edhe anë e mbanë trojeve shqiptare, ndoshta si periudhën më të rrezikshme ç’prej shembjes së komunizmit e këndej dhe ç’prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës...

Petrit Aliaj: Ikja dhe kthimi - festival dhe një konferencë

Reportazhin tim të festivalit internacional kulturor të mbajtur në Riva del Garda me dt 8 dhe 9 qershor 2019 do ta filloj nga fundi.Vetë titulli, përkon me emrin e një dokumentari”Shqipëria –Hikja e Kthimi” me regji të Lia Beltrami, të cilin e ndoqëm në sallën e kinemasë në prani të mjaft autoriteteve...

Astrit Lulushi: Përsëri të fundit

Nga mesi i viteve 400, Roma u pushtua nga barbarë dhe perandoria u shpërbë. Nga ky pështjellim i madh lindën grupet etnike. Ilirët, ish-pjesë e perandorisë romake, ishin të parët që e pësuan; ata u shpërndanë, disa me Lindjen e të tjerë me Perëndimin. Prej tyre lindën albanë, arbanë e shqiptarë...

Prend Buzhala: Globalizmi dhe antiglobalizmi

Lëvizje planetare, si procese botërore, na qenkan edhe globalizmi edhe antiglobalizmi...Eva Bonino: dikur njerëzit, për të udhëtuar deri në Amerikë, i bënin 60 ditë, sot me aeroplan shkojnë për pesë orë... Vetëm se sot bota jeton me një temp të përshpejtuar... ky është globalizmi!Antiglobalizmi: lëvizje intelektuale...

Kastriot Myftaraj: Prokuroria nuk ka vendosur një standard

Parimi kushtetues i barazisë para ligjit e kërkon që, nëse kryetari i një partie opozitare, sic është rasti i Lulzim Bashës, na qenka personalisht përgjegjës përpara ligjit penal për cdo transaksion financiar të partisë së tij, deri edhe për hollësitë e një kontrate publicitare, atëherë duhet që Kryeministri Rama të jetë po aq ose akoma...

Dedë Preqi: LDK nën shijen e pa hije!

Duke qenë koshient për atë që po zhvillohet në mes pozitës dhe opozitës politike në Kosovë, sidomos duke qenë për atë se çfarë po ndodh në brendinë e LDK-së, si partia më më përvojë dhe më epara parti demokratike në Kosovë, a do merrenparasysh edhe aktet  ç’akorduese dhe jo unifikuese...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit

Robert Krasta e kishte bërë zakon që në çdo përvjetor të  prindërve  të    shkonte në varreza   dhe  të    vendoste     një     tufë    me    lule   mbi    varrin   e   tyre.   Vështronte fotografinë e stamposur në porcelan dhe fillonte bisedën me ta. Këtë zakon kishte kohë që e kishte bërë. Biseda sikur i qetësonte shpirtin...

Zymer Mehani: Zemra m’u thye

Për ty, engjëllushe MirlindaSeç m’u bë e trishtë ditaZemra ç’m’u thye rropamëZi si futë u bëra, korb me krrokamëLajmi i hidhur pelimNa solli lot e pikëllimPër ty kemi DHIMBJE në zemër...

Jusuf Zenunaj: Gëzuar Siparunt

Gëzuar Pejë, Siparunti i vjetërdita e çlirimit edhe shumë çka tjetër !Si ndihet ,sot , Rugova që e ke si vetullme trupin e tkurrur si asnjëherë tjetër ?!E plisbardhi me shall si dëbora,ç'thotë për Çakorrin që i iku nga dora...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese