E hene, 13.07.2020, 12:56 PM (GMT+1)

Search by date: 6/14/2020

Frank Shkreli: Një tregim suksesi

Janë këto vlera në bazë të cilave të rinjët nga Kosova, Arelena Shala dhe Ylli Dalladaku u pranuan katër vjetë më parë në Akademinë Ushtarake më prestigjoze në botë,-- dhe janë këto vlera në bazë të cilave ata u diplomuan -- bazuar krejtësisht në meritat e veta, si dhe falë përgatitjes së tyre personale...

Haxhi Mehmetaj: Kisha katolike e Drenicës e shndërruar në kishë ortodokse

Në fshatin Leqinë të komunës së Skenderajt, në trevën e Drenicës, rrëzë një kodre te ulët e të pyllëzuar, të quajtur më toponimin Kisha, jo larg gjurmëve të vendbanimit mesjetar, gjendet kisha mesjetare e shek. XVI kushtuar  Shën Gjonit. Kjo kishë ishte ngritur sipëri themeleve të një kishe të shek. XIV, kushtuar Shën Kollit...

Florim Zeqa: LVV-ja laramane në qeveri, në protesta kuq e zi!

Tubimi paqesor i LVV-së në ditën e çlirimit, e cila koinçidoj edhe me 15 vjetorin e themelimit te kësaj organizate, në shikim të parë të krijon përshtypjen e një shteti nacional me flamuj të shumtë kombëtar. Por mungesa e flamujve shtetëror në ditën e çlirimit përseri të krijon përshtypjen e mohimit...

Sevdail Hyseni: “Festa e plisit të bardhë” edhe në Preshevë

Në Pallatin e Kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë, të shtunën e 13 qershorit, të këtij viti, u mbajt një takim konsultativ lidhur me organizimin e manifestimit mbarëkombëtar shqiptar, tashmë tradicional, “Festa e plisit të bardhë” edhe në Komunën e Preshevës...

Edison Ypi: Rroftë Sigurimi

Rroftë syshkaba Sigurimi pa të cilin kurrizi nuk të ha, gjumi nuk të zë, jeta lezet s'ka.Rroftë Sigurimi që po ashtu si Qiriri i Naimit, është i gjallë e është në jetë, është në dritë të vërtetë.Rroftë Sigurimi me flakë që kurrë nuk fiket dhe vaj kandili që kurrë nuk shterret...

Kadare fitues i ”Prozart 2020” në festivalin ”Pro-Za Ballkan”

Çmimin ”Prozart” të cilin Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë “PRO-ZA Ballkan” ia jep një autori të shquar për kontributin në zhvillimin e letërsisë së Ballkanit, këtë vit i takoi shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, për opusin e tij impozant shumëvjeçar romanesk...

Jahja Drançolli: Formimi i Ushtrisë Amerikane dhe Dita e Flamurit

Gjatë Revolucionit Amerikan, Kongresi Kontinental më 14 qershor miratoi rezolutën sipas të cilës “Flamuri i Shteteve të Bashkuara do të jetë trembëdhjetë vija alternative kuq e bardhë” dhe se “Bashkimi të jetë trembëdhjetë yje të bardha në një fushë të kaltërt, duke përfaqësuar një...

Enver Bytyçi: Qeveria e Rilindjes çertifikoi gënjeshtrat e antropologut serb

Ishte studiuesi dhe antropologu i shquar serb, Vuk Karaxhiç, ai që në gjysmën e dytë të shekullit 18-të udhëtoi në Kosovë e në Malësinë e Shqipërisë dhe gjatë këtij udhëtimi u përball me folklorin e epikës shqiptare të kënduar me lahutë e çifteli. Gjatë këtij udhëtimi ai qëndroi gjatë, me javë e muaj...

Nexhat Halimi: Trungu i fajkoit

tek zgjimi yt përplaset ashpër uji dhembe zemra trokon te gurtë e zi` në prevezëvjen ik toplicës te molla e kuqe në rrembe guri i kuq i malësisë së madhe rri ndez` krye varrit trëndafili ndrit në të verdhëka vdekur kush apo veç më vjen vërdallëi njëjti kalë vetëtimës hingëllima derdhëe rrugicat ndër...

Demir Krasniqi: Tringë Smajli

Në vitin  Njëmijë e tetëqind e shtatëdhjetë ,Kishte  lindur Tringa , kjo vajzë e  vërtetë .Mu në vendin  Grudë të Malësisë së Madhe –U lind vajzë trimëresha , mu  porsi sorkadhe...

Rrahman Hyseni: Vizita e diplomatit shqiptar Gent Cakaj në Medvegjë...

Vizita njëditore në Medvegjë e kryediplomatit shqiptar, z.Gent Cakaj, i shoqëruar edhe nga Ilir Boçka, ambasador i Republikës së Shqipërisë në Beograd ishte mjaft e rëndësishme. Zhvilluan takim me këshilltarët komunalë në Medvegjë, z.Muharrem Salihu, z.Florim Sahiti dhe z. Fehmi Beha...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora