E diele, 03.07.2022, 09:16 PM (GMT+1)

Search by date: 6/12/2022

Jusuf Buxhovi: NATO në Kosovë dhe trupat ruse në Prishtinë

Më 10 qershor 1999 bota do të presë me interesim të madh dhe lehtësim ngjarjet që do të ndodhin në trekëndëshin Nju Jork - Kumanovë - Bruksel.  Zgjidhja paqësore e çështjes së Kosovës shfaqej si pako e ndërlidhur, ku nënshkrimi i marrëveshjes tekniko-ushtarake midis gjeneralëve të NATO-s dhe...

Nuhi Veselaj: Gjakovë 1948-1952, mbamendje për mos me u harrue

Pasi e dhamë provimin e semimaturës, gjeneracioni i parë pas shtatë viteve të shkollës fillore (1941- 1948), përkatësisht të “Progjimnazit tre vjeçar” në Suharekë (1945-1948), kryetari i Komunës, Bajram Uka, na uroj dhe na njoftoj se janë vetëm dy shkolla të mesme në Kosovë...

Fazli Maloku: Dita e Çlirimit të Prishtinës

Në mbledhjen e Shtabit të Breigadës 153, Zona Operative e Llapit, komandanti i Brigadës 153,kolonel Adem Shehu na njoftoj se është marrë vendim në Shtabin e Zonës Operative të Llapit nën drejtimin e kom. Rrustem Mustafa "Remi" që këto ditë njësite ushtarake të UÇK-së do të futën në qytetin e Prishtinës...

Kalosh Çeliku: Largpamësia e ditës nesërme

Im Atë, Emin Çeliku pranë oxhakut  me struken krahëve rrëfente shumë ngjarje historike interesante për atë kohë qorre, kur Zonja Vdekje na ecte hap pas hapi përpmbrapa si hije pas shpine. Nuk e dije se, ku ta ka vënë pritën: pas Çuke, te xhamia, në Çarshi të Kërçovës... Livadhi i “Xha Nefruzit”... Apo, në Lëmë...

Engjëll Koliqi: Mërgimtarët ndihmuan Çerdhen e Fëmijëve 'Gëzimi Ynë'

Shoqata Integruese Kulturore Humanitare “STUBLLA” me seli në Lecco të Italisë, i dhuroi Çerdhes së Fëmijëve “GËZIMI YNË” në Viti shumën prej 2500 Euro, për rregullimin e një dritareje dhe për blerjen e mjeteve mësimore dhe të lodrave për fëmijët që frekuentojnë në këtë çerdhe...

Xheladin Mjeku: Diskursi i narracionit modern

Romani “Kallinjtë e çatisë“ i Mehmetali Rexhepit, është ndërtuar mbi tri shtylla kryesore: laryshia tematike, trajtimi i periudhave të ndryshme kohore dhe thellësia e mendimit filozofiko-letrar. Këta katalizatorë e bëjnë të veçantë mbarështrimin tematik që trajtohet në gjithë veprën romanore. Gjatë leximit...

Idriz Zeqiraj: Abdixhiku – Të mbyllim kapitujt e së kaluarës në LDK

Në kuadrin e aktivitetit partiak në Mërgatë, kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku, me ekipin e tij, mori pjesë në 32 vjetorin e themelimit të Degës të LDK-së në Beneluks. Ai shoqërohej nga anëtarët e Kryesisë: Anton Quni, Kujtim Shala, Sokol Haliti, Armend Zemaj, Shqipe Mjekiqi, Rrezarta Krasniqi, koordinatori Shkumbin Gashi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora