E merkure, 20.11.2019, 12:38 PM (GMT)

Search by date: 6/12/2019

Sevdail Hyseni: Shoqata “Tradita”, ndan Çmimin Kombëtar për Xhemaledin Salihun

Me propozim të Bashkësisë Kulturore Shqiptare “Perspektiva” nga Bujanoci, Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, në kudër të manifestimit “Lidhja na bashkon”, vendosi që laureat i sivjetmë i çmimit “Ali Vishko”, të jetë veprimtari nga Presheva prof. Xhemaledin Salihu, një personalitet i shquar i kulturës shqiptare...

Kolë Tahiri: Dashuria si ripërtëritje e jetës humane

Ndjenja e dashurise njerzore e cila, me te drejte vleresohet, si nje nga ndjenjat me humane, emocion i fuqishem, nga me te thelltët ka shtrirje të gjere. Kjo ndjenje perben bazen dhe garancine e riperteritjes se shoqerise njerezore. Ne aspektin praktik e utilitar, kjo ndjenje pasuron e zbukuron jeten njerezore ne teresi dhe te individit...

Zeqir Lushaj: Besoj se ini në një mendim me mua

Ky djalë eshte nga Gjermania dhe quhet Maxi Coptil. Dje bene nje vizite ne shtepine tonë bashke me te atin Mr Florin. Kanë blere nje vilë ketu ngjitur dhe tani jemi komshinj. I dhurova disa libra dhe me tha se "do të mesoj shqip"...

Frank Shkreli: Dita e Besës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Ishte 10 Qershori i vitit 1878 kur është mbajtur Kuvendi Kombëtar në Prizren, ku u përfaqësuan të gjitha krahinat e Atdheut, me qëllim, sipas fjalëve të Abdyl Frashërit, “Që t’u presim hovin armiqëve të pashpirt, duke lidhur besën shqiptare dhe duke u betuar që t’i ...

Fritz Radovani: Maj 1950 – foto e gjimnazit ‘’29 Nëntori’’ Shkodër

Ngjyrat e bukra dhe të gjalla të një brezi studentash të pakrahasueshem në të gjithë Ate Shqipni t’ uritun e të gjakosun, do të mbesin perjetsisht të gjalla e të freskëta si Rozafa! Jam tue folë per Ju vajza e djelmë t’ Asaj Shkodres Martire, ku siluetat tua shndrisin bash si rrezet e atij dielli që Shkodres dhe Zallit të Kirit i dhane shkelqim e...

Shefqet Dibrani: Poezia përballë transformimeve kulturore

Librat jetojnë edhe pasi autorët të kenë kaluar në botën e përtejme, atje ku nuk flitet më, gjeneratave iu shërbejnë librat që ata lënë pas tyre! Sot, nuk dihet sa po jetojnë librat për të gjallë të autorëve, sidomos në këtë kohën e ndryshimeve politike, ekonomike dhe konceptuale që njihet si kohë e tranzicionit...

Zymer Mehani: Rimanishta - çerdhe talentësh

Më 7 qershor 2019, në fshatin Rimanishtë, pikërisht në Shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Nexhmi Mustafa” u bë përurimi i vëllimit poetik “Dëshira e poetit” të autores Ornela Lahu, nxënëse e klasës VII të kësaj shkolle.Nga Prishtina për këtë eviment udhëtuan poetët Fadil H. Curri, Fatmir Çitaku, Hajrush Redenica dhe Zymer Mehani...

Milazim Kadriu: Vargje për fëmijë me shumë mesazhe edukative

Librat e shkruar për fëmijë qoftë në prozë apo poezi duhet të jenë të veçanta dhe për këtë lipset një qasje  më e përkushtuar. Ato shkrime duhet të jenë adekuate për moshën e tyre, ngase duhet pasur parasysh aftësitë e tyre që kanë ata për ti kuptuar dhe nëse kjo bëhet si duhet ata do të cyten  me një kreativitet...

Florim Zeqa: “Dita e paqes”, tjetërsim i luftës çlirimtare!

Më 12 Qershor 2019 bëhen dy dekada nga hyrja e forcave paqëruajtëse në Kosovë, ditë e cila shënon shpalljen  zyrtare të çlirimit të Kosovës. Pra 20 vite liri dhe mbi11 pavarësi për shqiptarët e Kosovës në rrethana normale do të ishin tepër shumë, madje do të mjaftonin shumë më pak vite për ndërtimin dhe zhvillimin ekonomik të shtetit!...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese