E marte, 24.05.2022, 10:51 AM (GMT+1)

Search by date: 5/8/2022

Xhelal Zejneli: Liberalizmi që nga Xhon Loku deri në ditët tona

Sipas filozofit anglez i cili studio në Oksford (Oxford), Xhon Lokut (John Locke, 1632-1704), liria e individit është e mundur vetëm duke nënkuptuar pronësinë, ndërsa ai që nuk ka pronë, duhet të punojë për tjetrin, duke u bërë kësisoj i varur nga vullneti i tij. Si i tillë, ai nuk mund të bëjë një...

Frank Shkreli: Kujtoj Ambasadorin Lublin Dilja

Kur kam shkruar për marrëdhëniet amerikano -shqiptare, gjatë 15 viteve të fundit, kam pëmendur kryesisht, diplomatë dhe politikanë amerikanë për meritat e tyre sa u përket marrëdhënieve të forta midis dy popujve tanë.  Por, ka edhe diplomatë shqiptarë që kanë kontribuar dhe...

Kalosh Çeliku: 'Skandërbegët' e Fishtës me flamuj partiak

Im Atë Emin Çeliku, kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në gojë, hanxharin nën jastëk me mollët e kuqe të iltaljanit, dhe “kashikarat” e serbit (dardhat “turke”) në xhepat e strukes pas dere, si fëmijë sugar i pushtuar nga ajo...

Florim Zeqa: Dy fjalë për darkën e Kurtit me Vuçiqin!

Tanimë, kur partitë e deridjeshme në pushtet janë në opozitë dhe shumica e liderëve partiak (për shkaqe të njohura) nuk janë më në krye të partive, sikur i kemi harruar mëkatet e tyre dhe me (pa) të drejtë shigjetat i kemi drejtuar vetëm nga Albin Kurti!...

Gani Mehmetaj: Tri urat e shenjta mbi lumin Drin!

Legjenda për Urën e Shenjtë (Fshajtë) mbi Drinin e Bardhë në mes të Gjakovës e Rahovecit, të katundi Fshajë është motërzimi i legjendës për Kështjellën e Rozafës në Shkodër. Është vështirë të thuhet cila legjendë lindi e para, e cila e dyta, ashtu sikurse nuk përcaktohet dot, u ndërtua  Kështjella e Rozafës...

Enver Bytyçi: Zhgënjimi e nxjerr nga shinat Edi Ramën!

Nuk shkrova ditën e djeshme! Prita të ftohet pak kryeministri. Se dje ishte në flakamë. Kishte renditë fjalët më të dhunshme në verbin e tij kundër opozitës të adresuara te pjella e vet me emrin SPAK! I trishtueshëm në kulm ishte! Secilit i kumbonin ato fjalë si funeral pas një beteje të humbur rëndë! Donte...

Bardhyl Maliqi: Shahin Hasani - Shkoza: Shqiptarokroati me zë tingëllues

Tani është vjeshtë, stina kur bien gjethet dhe piqen frutat. Por edhe shkrimtarët e moshës së tretë, siç është Shahin Hasani - Shkoza,  shqiptro-kroati me zë tingëllues e vibrant, janë ashtu si vjeshta në stinën e begatë.Në letërsi shpesh tharmi krijues evidentohet herët, por talenti piqet vonë. Nuk ka nevojë as për emra dhe as për...

Ibrahim Kabili: Mesa duket Ballkani i hapur na la

Më saktë, mund dhe duhet ta braktisnim ne atë. Largimi duhej bërë në momentin kur Rusia  pushtoi Ukrainën dhe Serbia nuk vendosi sanksione ndaj saj. Atë që nuk "duam" ta bëjmë ne, e bëjnë të mëdhenjtë. Mendoj që Gjermania dhe Evropa nuk mund ta pranojnë "Ballkanin e hapur"...

Albert Habazaj: 5 Maji i Dëshmorëve të Lirisë

Dëshmorët, që na bënë dritë,Janë me ne ditë për ditë. Janë në themele, në murFrymëmarrje në flamur. Për yjet, që jetën dhanëEdhe pesë maji qan... Kur Shqipërinë lëndojmëDhe në ëndrra na qortojnë...

Feti Tunuzliu: Gjurmëve të përmendores së pavdekshme

U ngrite kolos shtigjeve gjembor ndër t’vrazhda mote,duke lënë vragë të pashlyera kundër çdo lloj varësiepër popullin tëndë që - si të tjerë popuj të kësaj bote,të stoliset deri n’palc me ngjyrë pavarësie, ... Ndaje drejtësi në kohë shtërgatash e t’egërsisë,n’respekt të simboleve të Justicia-s romake e...

Visar Zhiti: Lule të pranverës së vonë

Manjola në rrugën tonë, e askujt dhe e të gjithëve, ka lulëzuar bukur. Na befasoi atë mëngjes kur degët deri sipër i kishte mbushur plot me lule, i fotografonim, ashtu të qiellta si me pllanga dielli dhe ia çonim me mesazhe atyre që donim si kartolina urimi.Dhe erdhi shumë shpejt një ditë tjetër kur…

Përparim Hysi: 'Depoja' e Nostalgjisë

PETOVA është vendlindja imeËshtë si,të thuash,"përsheshi i parë"PETOVA- është dhimbja imeShijen e"përsheshi të parë"E di veç kush është si unë,fshatar. Në PETOVË kalova fëmijërinëDhe brodha gjithë fshatin azatTë veçantë për PETOVËN  kam dashurinë...

Atdhe Geci: Onhezmi

Nëpër librat e qytetërimit të atdheut tonëOnhezmi është qytet diell, det, udhëtimështë port lundrash e me valë t´prajshmeulli i bardhë me një emër që nuk shuhet.Onhezmi, perla e Jonit dhe e Adriatikutshtëpi e kishë i ka në zemër të shkambitqyteti hijeshon me flutura limoni dhe tëportokallit, me bimë qipshte të Arbërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora