E premte, 21.02.2020, 12:56 PM (GMT)

Search by date: 5/5/2019

Albert Habazaj: Fotografi Kolë Maca i Qerim Vrionit nuk i përket vetëm Shkodrës

Qerim Vrioni, studiues i fotografisë dhe fotograf, është i krahasueshëm me veten, së paku në dy rrafshe: në aftësinë profesionale dhe në thjeshtësinë qytetare. Pa u futur në dhomëzat e 100 artikujve analitikë dhe studimorë mbi fotografinë shqiptare dhe të huaj, nga një vështrim i përshkrimit bibliografik...

Fritz Radovani: Don Ndre Lufi ishte trim

Don Ndre LUFI asht le në qytetin Shkoder në vitin 1888. Mësimet e para Ai i mori në Kolegjin Saverian, dhe të naltat i vazhdoi në Insbruck Austri, u Shugurue Meshtar me 30 Korrik 1919, plot 100 vjet perpara në Kishen e Zojës brij Kalasë dhe shkoi  me sherbye në Mirditë. Ma vonë ka sherbye në Lezhë...

Ilir Çumani: Mbi të gjitha, Dritëroi ishte njeri

Ti Ilir, do recitosh vjershën “Përralla e Kecërve”, të Dritëro Agollit...! Hë, si thua...!? Befas, shtanga i hutuar. Atë çast, mu duk se e gjithë bota ishte e imja. Asohere, isha një fëmijë në klasën e katërt fillore. Ishte viti 1977. Mësuesja kujdestare e grupit në Shtëpinë e Fëmijës në Sarandë ku u rrita, quhej Kristina...

Dedë Preqi: Pështjellimi i lëmshit dhe humbja e fijes politike në Kosovë

Një qëndrim jo liberal e ka treguar Evropa, ndaj qytetarëve të Kosovës, me ç’rast po vërehet se kjo Evropë, po i pranon gabimisht urdhërat e dikuj tjetër, dhe në thelb të kësaj natyre po tregon  edhe pa aftësinë e vet, që të kryej detyrat të cilat i takojnë, apo çëllimisht  po shfaqët një lloj politike  jotrasparente vetëm...

Nexhat Halimi: Dhembja me jehonë

Bredh Tauk Baçes në orë me hënë kaq vonëVijnë ikin hapësirës të moshuar me mjekërRini ka e s`ka, kanë ikur mjerimit të ndjekurEj Kosova plaket zgjon dhembja me jehonë Ecin heshtur pa ndërruar fjalë me askënd fareI shpijnë pak këmbët të rrjedh lirshëm gjaku...

Albert Zholi: Mina Çaushi - Liqeni i luleshtrydheve

E kush i ka parë dhe shijuar luleshtrydhet dhe nuk ka parë dhe ndjerë një kënaqësi tepër të veçantë?! Të bukura për të parë, të shkëlqyera për të ngrënë dhe të mira për shëndetin e bukurinë, luleshtrydhet janë ëmbëlsia më e lumtur e pranverës. Forma e tyre si zemër dhe ngjyra e gjallë, kënaqin syrin dhe nxisin nepsin...

Jusuf Zenunaj: Kulaçi i gatuesëve

Rama, Batoni e Thaçibashkë gataujnë kulaçin,me tharem Shumadijeme vaj Mogherini,nê tepsi të Vuçiqitqë s'e la as Dini !Saçi në Berli...

Neshat Mehmedi: Lazim Destani - Krenarija e Bozovcës dhe e Malësisë së Sharrit

Katundi më i largët dhe më i thellë në Malësinë e Sharrit nga komuna e Tetovës është Bozovca. Ky katund i vogël ka lindur e rritur shumë burra të mdhenjë që kanë kontribuar e kontribuojnë për të mirën e kombit në përgjithësi. Për kontributin e tyre flasin veprat e mëdha të përmasave lokale e mbarëkombëtare…

Ardi Omeri: Histori shqiptare në Greqi

-Unë s’di shqip, ose më saktë dija por ngaqë nuk e kam përdorur më, e kam harruar. Prindërit e mi e flisnin. Fëmijët e mij jo,- Thanasi rreth të 80-ve, një burrë trup madh, me bark, që e mbante me një rrip të trashë si ato të peshëngritësve, na foli lirshëm pa thënë as po e as jo, për një intervistë lidhur  me debatet e kohëve...

Përparim Hysi: Një lexues nën lëkurën e një autori

Qeshë pjesëmarrës në promovimin e librit "Mbinjerëzore" (prozë filozofike) të BARDHYL DARDHËS. Qeshë pjesëmarrës si i ftuar nominal,por,për arsye subjektive,ende librin e tij nuk e kisha lexuar. Sado që nuk jam bestyt dhe pak jashtë çdo feje dhe,sado që nuk kam ndonjë sugjestion të veçantë për cilindo klerik, këtë radhë rashë në...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese