E premte, 25.09.2020, 11:21 PM (GMT+1)

Search by date: 5/4/2020

Timo Mërkuri: Bardi i malit të Çepurit

“Bardët janë këngëtarë dhe poetë keltë” na prezanton Straboni[1], gjeografi i madh i antikitetit duke shtuar se janë një ndër tre grupet e njerëzve që nderohen më shumë në shoqërinë kelte  krahas me Vatët dhe Druidët  ndërsa përshkrimin e parë të tyre e ka dhënë Poseidonius[2] qysh në shekullin...

Sinan Gashi: Dy vepra të veçanta shkencore të Ramadan Sokolit

Prof. Ramadan Sokoli u është përkushtuar studimeve me një mbështetje shkencore që shkon deri në finesa. A ka synim të përhershëm nxjerrjen në dritë të atyre fakteve që ende nuk janë njohur nga askush. Fundja, në çdo punim na "kallëzon" risi që nuk i kemi njohur dhe që na ndriçojnë diçka nga harresa...

Jahja Drançolli: Pasojat e karantinës

Vetëvrasja e ministrit gjerman të financave Thomas Schäfer në Hesse, i cili vrau vetën duke kërcyer nën një tren me shpejtësi të lartë, i dëshpëruar për ndikimin ekonomik të COVID-19, shkaktoi një ndjesi. I martuar me dy fëmijë, ministër i një prej landeve më të pasura të Gjermanisë (6.5 milion banorë)  ...

Kastriot Myftaraj: Ja se ku banon Hoxhë Elvis Naçi

Hoxhë Elvis Naçi zgjodhi emisionin e Shpëtim Deskut, drejtuesit të emisionit “N’ Kosove Show”, për të treguar për publikun e gjerë shtëpinë ku banon. Dhe me këtë rast tregoi banesën e tij të vjetër familjare të kohës së komunizmit, në Rrugën “Ali Demi”, në Tiranë, të përbërë nga një dhomë e një kuzhinë...

Gani Qarri: LDK drejt ndarjes

Pas rrëzimit të Qeverisë me mocion në Kuvend, shikuar ligjërisht, neni 100 i Kushtetutës së Kosovës, decidivisht sqaron se: “Nëse mocioni i mosbesimit votohet për Qeverinë në tërësi, Qeveria konsiderohet në dorëheqje”, ndërsa neni 82 sqaron më tej, se pas votimit të suksesshëm të mosbesimit ndaj...

Resmi Osmani: Dy fjalë për një ditlindje që s’u festua

Si sot, më 5 maj, të vitit 1940, erdha në jetë, në fshatin Mazrek të Çamërisë. Kjo është ditlindja ime. Mbush rrumbullak 80 vjet. Jeta është treguar bujare në vitet.Shokë e miq, kishin menduar që ta festonim bashkërisht këtë përvjetor, por pandemia e koronavirusit nuk na e mundësoi...

Luan Kalana: Jusuf Buxhovi - Gjaku i Kosovës

Kish kohë që mendoja të shkruaja për ketë kolos, studiues historian romancier me potecial mendor dhe me deshmi dokumentare arkovore , të kohës se sotme moderne .Nuk kam pasur kurajo,se ai me penën tij madhore historike-letrare te ngjyer me gjak, kapërcen kufijtë tolstolian te epopesë “Lufta dhe ...

Denis Dyrnjaja: Një “Imam Babaxhan” që po bën hatanë!

Loja publike me fatkeqësinë dhe pamundësinë e të varfërve, është loja më spekulative në mos më e ndyrë shpirtërore dhe njerëzore.Një imam po bën një fushatë që në dukje mbart bamirësinë. Herë pas here bëhen publike donacione për blerje shtëpish apo akordime pensionesh për familje të varfëra...

Ilir Demalia: Rasti Sulo-Kazhani hapi vetëm kapakun e ujrave të zeza

Sulo- Kazhani, jo vetëm duhet të kthejnë parat e marra nga këto bordero, por sëbashku me shumë gazetarë dhe pronarë mediash apo portalesh, duhet të dalin para gjyqit së bashku me Erion Veliaj dhe shtetarë të tjerë.-Këto dy raste nuk janë të vetme në korruptimin dhe inkriminimin e ...

Shefqet Dibrani: Shkatërrimi i historisë me paramendim

Qendra për Informim e Kosovës, e cila (nga korriku 1991, është shënuar vetëm me siglën “QIK”), që pa arsye është konsideruar si Qendra për Informim e Lidhjes Demokratike të Kosovës. QIK është themeluar po nga ata gazetar që kanë themeluar edhe LDK-në, ndërsa ngjarja, ka ndodhur...

Edison Ypi: Kam te puna

Kam te puna gjithçka që lypset për të ndrequr biçikletën, sobën, rubinetën, këpucët; çelsa, kaçavida, llamarina, çekiça, sholla, lëkura, ngjitëse, gozhda, thumba.Kam te puna materialet dhe veglat që më duhen për të bërë një skaldabanjë; dy tuba çeliku brenda...

Përparim Hysi: Palimpsestët e mi (5)

Disa vjet më parë, kam shkruar një ese për HEMINGUEIN me titull"Korrikët e një Nobelisti". Natyrshëm, që kam shkruar me superlativa. Nëse po rikthehem përsëri për këtë nobelist në letërsi, sikur cedoj,paksa, me ç'kam shkruar. Kjo ndodh se njohja ime për këtë shkrimtar të madh,aq qe dhe,ngaqë nuk shkruaj kurrë me ...

Skënder Kapiti: Komploti antiKurti i PLAN-it dhe Gjykata Kushtetuese

Kushtetuta është deklarimi i Sovranitetit dhe i Legjitimitetit.Kushtetuta dhe Gjykata Kushtetuese në një vënd demokratik si qëllim dhe rol kryesor për to është STABILITETI, garantimi i stabiltetit të një vëndi. Konstitucionalizmi është moral, vlerë dhe ligj.Gjyqtarët e GJK duhet të jenë neutralë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora