E diele, 20.09.2020, 12:17 PM (GMT+1)

Search by date: 5/22/2020

Ilir Çumani: Vatha e militantëve

Para dy ditësh, në faqen time në facebook postova një foto, nga ato që shpesh bëjnë xhiron e botës dhe i shohim të publikohen nga agjensitë ndërkombëtare të lajmeve Rojter ku pasqyrohen ngjarje dhe konflikte në zona të nxehta kudo nëpër botë. Ishte një foto që fliste më shumë se sa fjalët me imazhin që ishte fiksuar aty...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta - Mikrobët e gjuhës shqipe

Pernjimend se asht nji punë per t’u çuditë, që nji grusht njerëz në gji t’Europës, që jemi na shqyptarët, tue kenë ndoshta kombi ma i vjetri i të gjithë Europës e rrethue per gjith anesh prej kombeve të tjera, ka mujtë me ruejtë deri sod gjuhën e vet m’vedi e krejt të dame prej gjuhëve tjera europjane. E pra, kush...

Edison Ypi: Mokra ka vdekur

Burra zamani me mustaqet deri te veshi që dinë si pihet rakia, si respektohet Kanuni, janë të rrallë, por ndoshta kanë mbetur në Mokër.-Mokra është e bukur, thotë një polic rrugor afër Quksit, ka ajër të pastër, njerëz të urtë. Por kot lodhesh. S'ke për të gjetur asnjë burrë rakie dhe kanuni. Pijetarët janë bërë qumështorë...

Prend Buzhala: ''Kulla e Oso Kukës''

Takimi i parë vjen me performancën e artit; përpara na shfaqet një shteg që shhpie te një tendë me mbishkrimin në "kulm": "KULLA E OSO KUKËS"!Mjaftonte që ishim katër veta për ta përuruar këtë performancë arti me imagjinatë tejet të këndshme e domethënëse...

Nikë Gashaj: Nikolla Pashiqi dhe shqiptarët

Duke vazhduar pa ndërprerje politikën e qeverisë serbe qysh nga viti 1912, qarqet sunduese të Jugosllavisë borgjeze gjatë tërë periudhës së sundimit paten si qëllim strategjik eliminimin total të shqiptarëve nga trualli i Jugosllavisë, ose të paktën shpërnguljen e tyre në vise të tjera të Jugosllavisë me qëllim të shkatërrimit...

Video e aksionit terrorist në Teatrin Kombëtar

U bej thirrje te gjithe mediave, gazetareve, organizatave ne Shqiperi, rajon e me gjere, aktivisteve per te drejtat e njeriut kudo ku jane, ta shperndajne kete video, ku jo vetem ka arme automatike te perdorura ne nje aksion terrorist...

Albert Habazaj: Gruaja shqiptare në librin ‘’Elitat e Mohuara’’

Në kumtesën e tij poeti, studiuesi dhe bibliografi Albert Habazaj, drejtor i Bibliotekës Shkencore "Nermin Vlora Falaschi" të Universitetit "Ismail Qemali" Vlorë dhe kryetar i Shoqatës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve "Petro Marko", Vlorë, pasi bëri një përnjohje për studimin "Elitat e Mohuara...

Zenel Çeliku: Në mes Ramës, Bashës dhe Metës

Politika shqiptare shpesh del nga shinat e një politike konstruktive dhe europiane. Në skenën politik egzistojnë rreth 130 parti, por politikën kryesisht e bëjnë PS, PD, LSI dhe disa partner të vegjël të tyre. Për cdo lëvizje politike ndërmjet këtyre partive anatemohen liderët e tyre si Basha, Rama dhe Meta...

Ramiz Lushaj: Llesh Nikollë Doçi i Lurës

Llesh Nikollë Doçi është një ndër figurat e shquara të Lurës e Dibres, të Kombit Shqiptar, që në etno-histori, botime historike e letrare, folklorin panshqiptar, njihet ndryshe dhe si “Llesh Nikollë Doçi - kreu i Derës së Parë të Lurës”, “Llesh Nikollë Doçi i 300 duvakëve”, “Lleshi i Parë”, “Llesh Dibrani”...

Skënder Hoxha: ''Palaço në Prishtinë''

Dymbëdhjetë poezitë apo të themi dhymbëdhjetë njësitë poetike të poemës satirike për fëmijë “Palaço në Prishtinë” e Hasan Hasanit: “Palaço në kryeqytet”, “Palaço Don Zhuan”, Palaço shkrimtar, Palaço lakuriq, Palaço superstar, Palaço në fshat, Palaço intrigant, Palaço këngëtar, Palaço me...

Përparim Hysi: Kohë pandemie

A kini parë një të sëmurë që vuan nga një lëngim i gjatë?Në këtë gjendje jam në këtë kohë të gjatë izolimiMë duket se rreth e përqark nuk ka ditë veç natëLirinë aq të shtrenjtë na i ka rrëmbyer Covidi!!! Frika qendron mbi kokë si Shpata e DamokleutNjerëzit, kur dalin, duhet të venë mëgojëza...

Demir Krasniqi: Bylbylat e mëngjesit

Bylbylat e mëngjesit ,Këndojnë nëpër  kumbulla ;Bëjnë pyetje Tugjecit –Ku të ka mbet Kulla ?! Bylbylat e mëngjesit ,Këndojnë nëpër degë mani ;Bëjnë pyetje Tugjecit –Ku të ka mbet Hani...

Florim Zeqa: Roli prijës i intelektualit në shoqëri!

Për të folur rreth rolit të intelektualit në shoqëri duhet kohë dhe hapësirë, kërkohet çasje serioze dhe pragmatike, për shkak se roli i intelektualit në një shoqëri është shumë i madh, e në veçanti në shoqërinë tonë është shumëdimensional dhe i pakompensueshëm...

Remzi Limani: Në pritje kthimi

Para se të merrte zogun prej metaliAjo puthi ballin e nënës së lumturnënës së gëzuar pamje e mërziturqindra herë ia puthi sytë e përloturmallshëm mori ngrukas vëllezërit e sajtë voglin Flamurin e mori me buzëvajëmotras ia zuri faqet prej vëllai. Pastaj mori fluturimin ngjiti qiellin...

Jusuf Zenunaj: Si krimbat mbi mish

Çke moj Hanko Hallëqë je kaq e ngrysur,mos vallë kush nga fqinjët,të paska bezdisur ?!Apo ëndërr të keqenë gjumë ke parë ?Ulu, pi një kafese s't'shkon dita mbarë.Jo moj mbesa e hallës...

Frank Shkreli: Gëzuar Ditëlindjen Prof. Ernest Koliqi

20 Maji (1903) shënon ditëlindjen e Profesor Ernest Koliqit.  Gëzuar Ditëlindjen i dashur Profesor Koliqi!Unë e konsideorj veten të privilegjuar që kam pasur fatin të njihja megjithëse për një kohë të shkurtë, Profesor Koliqin, gjatë qendrimit tim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora