E diele, 20.09.2020, 01:31 PM (GMT+1)

Search by date: 5/15/2020

Fritz Radovani: Letra e Laurës

Letra asht kopjue nga origjinali që më ka dërgue Zonja Laura Keçi pa ndryshime. Janë hjekë ato pjesë që kanë karakter përsonal, si përshëndetjet apo opinjonet e Zonjës Laura etj. Kam kopjue me kujdes ligjëratat e drejta dhe fjalët e Martirit për të cilat e falnderoj Zonjën...

Mehmetali Rexhepi: Harresa, kjo plagë e shpirtit

Për ditëlindjen e Zeqir Gërvallës nuk mjaftojnë vetëm urimet, një rutinë e thatë... Nga respekti për një figurë të tillë, për çudi ndonjëherë më mungojnë fjalët... I kënaqur që vijon të jetë në jetë, atje larg, në SHBA... Poezia e Tij për Kosovën, kishte prekur e pikëlluar madje vetë Bill Klintonin...Ai emër ...

Skënder Hoxha: Hasan Hasani – Princesha e Shalës

Shkrimtari Hasan Hasani, autor i mbi shtatëdhjetë veprave zhanresh të ndryshme, përveç të tjerash, me sukses lëron edhe poezinë për fëmijë. Kur themi poezi për fëmijë, menjëherë kuptojmë destinimin dhe natyrën e kësaj pjese të letërsisë...

Skandal: ISHSH kërkon të mbyllë sinjalin e RTV ORA

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor dhe AMA në mënyrë të paprecedentë urdhërojnë mbylljen e aktivitetit të Radio Televizionit  Ora. Vendimi është marrë me pretendimin e shkeljes së rregullave anti-Covid në transmetimet televizive ku pas dy gjobave të njëpasnjëshme, urdhërohet ndërprerja...

Haxhi Mehmetaj: Perëndia unike ilire e mjekësisë nga Kosova

Kur po bënim kërkime arkeologjike në Komunën e Vushtrrisë, në fshatin Bajskë, brenda një vendbanimi  më shtresime që nga bronzi i vonë e deri në mesjetë, të njohur mëtoponimin“Seishtë”,  zbuluam një altar votiv më mbishkrim latin. Altari ndodhej në absidën kishësKishae Vogël...

Marjana Gjergji: Nanë

Ku ka fjale ma te emel se e jotjaKu ka strehe ma te ngrohte se ne zemren tendeKush ledhaton ma bute se gishtat e tu...Moj Nane? Kur fillon e flet time at´ za emocion... ,jehone shpirti zani i nanesjehne shpirti qe te  jep jete.Ti, kurr nuk din me u lodh ,e din mos me tregu lodhje...

Florim Zeqa: 101 ditët e 'Qeverisë Kurti'!

'Qeveria Kurti' në vend që të raportoj në Kuvend për 100 ditëshin e punës së saj, i zgjodhi hapësirat e ngushta të kabinetit qeveritarë për t'i thurur lavde vetes në prezencën e mediave. Mbase kjo ishte mënyra më e mirë për t'i ikur debatit dhe përgjegjësisë para organit më të lartë ligjvënës në vend....

Eshref Ymeri: Jemi komb pa zot

Intelektuali i njohur shqiptaro-amerikan Frank Shkreli, në Portalin“Fjala e Lirë”,  ka ngritur këto  ditë një problem shqetësues në dy analiza të botuara, njëra me titullin “A di kush se ç’ka po ndodh në Shkup me shtëpinë e Nënë Terezës” dhe tjetra e titulluar “Duket se po trashen punët rreth truallit të...

Tahir Bezhani: Të vdesësh i dehur

Ka kohë që mendohemDitën e natën shqetësohemKur më turren aq zjarrshëm sytë e tuE në qenien time shprushin kujtimeShikimet lënë vrima të hapuraKullojnë lotët, përplasin ngrirjen e ashtitPuthjet e një kohe  zjarr e shkrumbEdhe tani ende ka  zjarr  nën hirin e fjeturNë shtratin e bukurisë së...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (4)

Historitë e popujve janë ndërtuar nga sfida të mëdha, sikurse janë përmbytur sisteme nga paradokse të çuditshme. Po ashtu historitë janë të mbushura me raste kur një popull i tërë është rreshtuar pas koncepteve të gabuara, e po ashtu edhe intelektual dhe shtresë akademike kur kanë heshtur e kanë bashkëjetuar me krimin...

Përparim Hysi: Dora e gjatë e hakmarrjes

Ngjarjet në këtë tregim i kam marrë pak si copa-copa. Copa-copa dhe këto"copa" veç i përafrova,sa doli një "kostum" që i rri pas shtatit hakmarrësit dhe të gjashmëve të tij në histori dhe në jetë. Në këtë tregim (jam i ndërgjegjshëm që  e kam ndërtuar tregimin në bazë të leximeve si dëshmi ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora