E diele, 20.09.2020, 11:43 AM (GMT+1)

Search by date: 5/12/2020

Ibrahim Kabili: Shkurte Fejza - Artiste e madhe, zëri i kombit të saj

Kombi ynë gjithnjë ka nxjerr intelektualë, këngëtar dhe artistë të përmasave të mëdha. Dhe pa asnjë dyshim, Shkurte Fejza është në elitën e tyre. Kam rënë në kontakt me këngët e saj në gjysmën e dytë të viteve '80, dhe vazhdoj ti ndjek në vijimësi dhe sot këngët e mrekullueshme të saj...

Gani Mehmetaj: Kur i varfëri agjëron, i pasuri gëzon!

"Pse serbët kanë më shumë se sa ne?", e pyesnin dikur hoxhën e UDB-së besimtarët, ndërsa ai e kishte përgjigjen në maje të gjuhës, "serbët e kanë këtë botë të rrejshme, kurse ne botën e amshueshme, prandaj duhet t'i durojmë"...

Xhemal Ahmeti: Kurti dhe haraçi i populizmit të keqmenaxhuar

Albin Kurti premtoi gjithçka. Ose ai u zotua për shumëçka që tek qytetarët e përjashtuar nga privilegjet e pushteteve të mëhershme ngjalli shpresa se edhe ata, një ditë, do t’ia dalin të jetojnë pa paranojën permanente të ikjes nga vendi. Shpresa ai mbolli edhe nëpër diasporë; veçanërisht tek...

Fritz Radovani: Me 9 maj 1945, ku ishte Shqipnia?

DITA E EUROPËS PREJ VITIT 1945… Per disa të tjerë, jo per Shqiptarë!Shqipnia e kishte percaktue vendin e vet me 29 nandor 1944…Qeveria jugosllave kishte adaptue “bijë në shpirtë” Shqipninë komuniste.Tito dekoroi të dashtunin Ever “hero i popujve të Jugosllavisë...

Kastriot Myftaraj: A ka dallim mes Qani Rexhepit dhe Hoxhë Osman Musliut

Hoxhë Osman Musliu, imami i Drenasit në Kosovë, është i njohur për atë se në mars 1998 iu bëri shërbimet fetare pas vdekjes Adem Jasharit dhe familjarëve të tij të vrarë nga serbët. Ai e ka qortuar rëndë, publikisht Qani Rexhepin, vëllain e kryetarit të Bashkësisë Islame të Maqedonisë Sulejman Rexhepi...

Dedë Preqi: Kosova në gjendje kritike nga partitë politike

Mbase, si pasojë e zhvillimeve politike, që prodhojnë partitë e politikave regresive në Kosovën e pasluftës, përshkak të interesave dhe pozicioneve të tyre, qytetarët e vendit nuk ndjehën mirë dhe rehatshëm, sepse nuk ka të bëjë me përspektivën dhe mirëqenjën e tyre, si një simbiozë e pa natyrshme...

Blerim Rrecaj: Udhëtim artistik mes ëndrrash e prangash

Pata kënaqësinë ta lexoj e tash edhe ta rilexoj dorëshkrimin me poezi ,“Endrrat behen pranga” të Bekim Muhaxherit. Kjo përmbledhje e përzgjedhur na jep krah engjëjsh, fluturash a bletësh që të vazhdojmë ngarendjen tonë duke ateruar nga poezia në poezi. Me një frymë. Për te ky nektar. E te ky thesar.Te këto...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (1)

Kolona e Pestë[3], është formacion i dyshimtë[4], që ka mision të caktuar! Ndërsa në Kosovë, KOLONË E PESTË, mund të llogaritet Klani nga RIINVESTI[5], pastaj nënë seksione të Kolonës janë formacionet “LIDHJA e BESO.”[6], të cilët tërësisht dhe krejtësisht në mënyrë klandestine dhe jo të rregullt, d.m.th krejtësisht...

Hilmi Saraçi: Cubeli

Shumë shpiegime, komentime dhe polemika u zhvilluan në odën e Xhemë Zekës për politikën ditore, partitë politike, liderët e tyre, për të kaluaren e vështirë dhe jetën nën robëri, për lirinë e fituar më gjak, për vatrat e krizave në botë,  për sferat e interesit, për varfërinë që ka kapluar njerëzimin, për lëvizjet e ndryshme...

Eshref Ymeri: Një përgjigje cinike e kryeministrit Rama

Në intervistën që gazetari Çim Peka i mori Kryeministrit Rama nga studioja e kanalit televiziv “Syri tv” më 07 maj 2020, mes shumë pyetjeve që i drejtoi, më bëri shumë përshtypje përgjigjja ndaj pyetjes së parafundit. Këtu po e riprodhoj të plotë pyetjen e Çim Pekës dhe përgjigjen e Ramës...

Blerim Latifi: Adem Jashari, Martir i fesë… Shqiptari

Paskan reagu shpejt vahabistat. Për ta mbulu dhe relativizu poshtërsinë e katër zyrtarëve të Medresesë "Isa Beu" të Shkupit, të cilët nën tingujt e turbofolkut serb, e shanin dhe ofendonin Adem Jasharin, i paskan kërku ndihmë këtij "katolikut radikal" që të dalë me një video ofenduese për Adem Jasharin...

Kastriot Frashëri: Xhamia e Erdoganit dhe Teatri Kombëtar

Pse ngjajne kaq shume skenat e perdorura nga Sali-Rama per tjetersimin e hapesires publike dhe dhenia per ndertimin e 4 minareve të Recep Erdoganit mbi Parlamentin e Shqiperise dhe Teatrin kombetar ne funksion te pastrimit te parave të droges dhe korrupsionit tek klientela qeveritare?...

Edison Ypi: Greku i gjakut

Dy lezhjanë me xhepat bosh ardhur në Athinë më këmbë.Një matjan sykaltër leshverdh i bindur se ishte gjerman dhe duhej të shkonte të jetonte ku i përkiste, në Gjermani, ku me siguri do kishte sukses të madh, nje ditë e kapi fshesa e hodhi në Kakavijë...

Enver Bytyçi: Thaçi-Rama - Mirëkuptim me Serbinë, konflikt me shqiptarët!

Formula e përçarjes për të qeverisur ka qenë gjithmonë gjetja më e përshtatshme e diktaturave. Ndërsa vitet e fundit ky model qeverisjeje na shfaqet si përditshmëri në qeverisjen e Shqipërisë dhe të Kosovës. Në Tiranë është kryeministri ai që nuk i ndahet konfliktit me shqiptarët, sidomos me opozitën e vendit...

Aurel Dasareti: Si ta shkëpusim Kosovën nga kthetrat e çakejve?

Kur jeni indiferentë, atëherë ju pëlqen të shihni përmes kthetrave të një elite analfabetësh të korruptuar, që në kurrizin tuaj po fiton gjithnjë e më shumë liri e pasuri, e ju më shumë robëri dhe varfëri. Moslejimi i tufës së çakejve të...

Përparim Hysi: Lulëkuqet në "arën time"

Aleks  Duda, mjek me profesion dhe pensionist këtu e njëzet vjet më parë, sado i moshuar,ende mbahet mirë. Ende nuk është krrusur nga pesha e viteve  dhe gjyslykë mban vetëm ,kur i duhet të lexojë. Kujtesën e ka brisk dhe,si të thuash, i bën kujtesës atë"gjimnastikën e përditshme": e rifreskon përmjet shkrimeve dhe leximeve...

Albert Habazaj: Prelud për detin

Ta dish' ti, det i bukur i Vlorëskë freskon vlorërisht këtë mbremjeshëndet do të bëheshe për poetët,do të shteroje deri në çmendje!... Nga Pogradeci e Saranda t'erdhën, o det,nga Kalabria, Lushnja, Fieri e Tetova,hemisferë floriri çdo poet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora