E merkure, 22.01.2020, 06:01 AM (GMT)

Search by date: 4/6/2019

Fotaq Andrea: Katër letrat e fundit të Faik Konicës për mbretin Zog

Këto ditë, në vigjilje të datës së zezë të 7 prillit 1939, 80 vjet më parë, i pasionuari dhe hulumtuesi ngulmues i Letrave koniciane Bejdullah Destani – i cili ka botuar në Londër në vitin 2000, në bashkëpunim me të Madhin Robert Elsie, librin “Faik Konitza, Selected Correspondance, 1896-1942” –  nxori nga arkivi i tij personal dhe...

Neshat Mehmedi: Dita e Verës në Novosellë

Katundet në Malësin e Sharrit ende mbajnë gjallë të kaluarën tonë që nga lashtësitë, me anë të festave të motmotit, e riteve të shumta, që nëpërmjet tyre tregojmë lashtësinë tonë në këto troje, tregojmë rënjët tona të moçme Iliro – Pellazge, tregojmë se jemi autokton në këto vendbanime...

Fritz Radovani: 6 prill 1911 Ded Gjo Luli ngriti flamurin e Gjergj Kastriotit

Një emen që tue mos pasë pranë asnjë epitet nënkupton në Tè: Shqipninë, Flamurin, Malësinë, Hotin, Burrninë, Trimin e Traboinit, Nderën, Vetflijimin për Atdhe dhe, së fundit “shpifjet dhe harresën”... Kur mësuem këtë emen na dukej se bahej fjalë për një person që e kishim ndigjue dikund...

Afrim Caka: Ali Buza, ëdrra e punëtorëve të Gorenje Elektromotorit në Gjakovë

Kjo nostallgji epokash të përziera për qytetin tim, merr një ngjyrim të larmishem kur jepet nëpërmjet vizionit të një drejtori që e kishte nacionin e tij të fiksuar ndaj punës dhe punëtorit.  Vetëm ty Ali të kemi dhënë mundësinë të udhëheqish dhe të zhvillosh në varësi të vullnetit tënd dhe të përbashkët e të lire...

Jusuf Zenunaj: Mohimi i vetëvetes

Ndërrojmë fytyrën për të tjerë,akull bëhemi në pikëverë,marrim hirren e lëmë kosin,emrin tonë e përdhosim,kur e tepërt është liria,mposhtet ligji -fiton çmendia...

Demir Krasniqi: Mulla Zekë Bërdyna në mbrojtje të Çakorrit

Mulla Zekë Bërdyna , fetar , luftëtarë –Në luftë kishte dalë me bashkëluftëtarë shqiptarë !Me bashkëluftëtarë shqiptarë dhe  gjermanë –Në mbrojtje t’ Çakorrit , kishte dalë n’ çdo anë ! Prej ardhjes së ushtrisë gjermane , në vitin 1941 –Brezi kufitar mes Kosovës dhe  Malit të Zi ,Në një arenë lufte keq  ishte kurdisë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese